



Samsung T4310 32-inch HD Ready Smart LED TV (UA32T4310AKXXL)
$177.88 • View Prices • By Samsung
Samsung T4310 32-inch HD Ready Smart LED TV (UA32T4310AKXXL) price in United States starts from $177.88.
- Share
$177.88
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 32 in, LED TV
- 1366 x 768 pixels
- Wifi
- Smart TV
- 2 Speakers, 20 W Output
- 2 HDMI Ports, 1 USB Ports
- 178 ° Viewing Angle
- 3D TV: No
Samsung T4310 32-inch HD Ready Smart LED TV (UA32T4310AKXXL) Specs
Group: $12,500 to $17,500
Display
- 32 inch DisplayAverage
- LED Screen
- 1366 x 768 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
- 178 ° Viewing Angle
Audio
- 2 Speakers
- 20 W Speaker Output
Connectivity
- 2 HDMI PortsAverage
- 1 USB PortAverage
- 1 Headphone Port
Smart Features
- Wifi
Design
- 3.8 kgHeavy
- 60 W Input Power
- 83 mmThick
Samsung T4310 32-inch HD Ready Smart LED TV (UA32T4310AKXXL) Price History
You can check the price history of Samsung T4310 32-inch HD Ready Smart LED TV (UA32T4310AKXXL) below. The current price is $17,107. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
1 Comment Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Sony BRAVIA 3 II 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43XR30M2) vs Sony Bravia 3 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43S30)
Samsung S95F 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN65S95FAFXZA) vs LG evo AI G6 77 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED77G6WUA)
Samsung QN90A 98 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN98QN90AAFXZA) vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)
TCL QM8K 65 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (65QM8K) vs LG B5 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65B5PUA)
Hisense Class U6 Series 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (75U6HF) vs LG UA77 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (55UA7700PUB)
Samsung QN80F 75 inch Ultra HD 4K Smart Neo QLED TV (QN75QN80FAFXZA) vs LG B5 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65B5PUA)Samsung T4310 32-inch HD Ready Smart LED TV (UA32T4310AKXXL) Full Specs
General
| Model | UA32T4310AKXXL |
| Type | LED |
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | Main Unit, Remote Controller, Attachments, Warranty Card, User Manual |
Display
| Size (Diagonal) | 32 in |
| Screen Resolution | HD Ready, 1366 x 768 pixels |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Curved TV | No |
| 3D TV | No |
| Viewing Angle | 178 ° Horizontal, 178 ° Vertical |
| Touchscreen | No |
Physical Design
| Weight (without Stand) | 3.8 kg |
| Weight (with Stand) | 3.9 kg |
| Dimensions | 731.7 (W) x 439.2 (H) x 83 (D) mm |
Video
| Video Formats Supported | MP4, WMV, FLV, AVI |
| Image Formats Supported | JPEG, PNG |
| Other Video Features | Wide Colour Enhancer, Hyper Real Picture Engine, PQI (Picture Quality Index) : 500, Analog Clean View |
Audio
| Audio Formats Supported | MP3, WAV, WMA |
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 20 W |
| Output Per Speaker | 10 W |
Connectivity
| USB Ports | 1 |
| HDMI Ports | 2 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| Component Output Ports | 1 |
| Headphone/Speaker Output Ports | 1 |
Power Supply
| Voltage Requirement | AC 230 V |
| Power Consumption | 60 W |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
Remote Control
| Universal Control Remote | No |
| Touch Controls On Remote | No |
| Internet Access In Remote | No |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Tizen |
| Wi-Fi | Yes |
| Other Smart Features | Tizen |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













