


Samsung 65AU8000 65-inch Ultra HD 4K Smart LED TV
$731.2 • View Prices • By Samsung
Samsung 65AU8000 65-inch Ultra HD 4K Smart LED TV price in United States starts from $731.2.
- Share
$731.2
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 65 in, LED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 2 Speakers, 20 W Output
- Quad Core Processor
- 3 HDMI Ports, 2 USB Ports
- 178 ° Viewing Angle
Samsung 65AU8000 65-inch Ultra HD 4K Smart LED TV Specs
Group: $62,500 to $77,500
Display
- 65 inch DisplayAverage
- LED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 50 Hz Refresh Rate
- 178 ° Viewing Angle
Audio
- 2 Speakers
- 20 W Speaker Output
Connectivity
- 3 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- 1 Headphone Port
- Ethernet
Smart Features
- Screen Mirroring, Wifi, Bluetooth
- Quad Core Processor
Remote Features
- Internet Access on Remote
Design
- 21.8 kgHeavy
- 210 W Input Power
- 25.7 mmThick
Samsung 65AU8000 65-inch Ultra HD 4K Smart LED TV Price History
You can check the price history of Samsung 65AU8000 65-inch Ultra HD 4K Smart LED TV below. The current price is $69,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Samsung 65AU8000 65-inch Ultra HD 4K Smart LED TV vs Vu Vibe DV Series 65 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (65VIBE-DV)
Sony BRAVIA 3 II 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43XR30M2) vs Sony Bravia 3 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43S30)
TCL QM9K Series 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (85QM9K) vs Samsung QN90F 50 inch Ultra HD 4K Smart Neo QLED TV (QN50QN90FAFXZA)
Samsung The Terrace LST9D 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN75LST9DAFXZA) vs Amazon Fire TV 4-Series 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV
TCL QM8K 65 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (65QM8K) vs LG B5 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65B5PUA)
LG evo C4 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65C4PUA) vs Samsung S95F 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN65S95FAFXZA)Samsung 65AU8000 65-inch Ultra HD 4K Smart LED TV Full Specs
General
| Model | UA65AU8000 |
| Type | LED |
| Warranty | 1 Year |
Display
| Size (Diagonal) | 65 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Refresh Rate | 50 Hz |
| Aspect Ratio | 1.778:1, 16:9 |
| Curved TV | No |
| 3D TV | No |
| Viewing Angle | 178 ° Horizontal, 178 ° Vertical |
| Touchscreen | No |
| Other Display Features | 3-side bezelless design, Accessibility (Enlarge / High Contrast / Multi-output Audio / Color Inversion / Grayscale / Sign Language Zoom / Slow Button Repeat), Alexa, Ambient Mode, Apple Airplay 2, Auto Motion Plus, Bixby, Brightness Detection, ConnectShare, Contrast Enhancer, Crystal Display, Digital Clean View, Dynamic Crystal Colour, Eco Sensor, Filmmaker mode, Google Assistant, InstaPort S (HDMI Quick Switch), LED Clear Motion, Mega Contrast, Motion Xcelerator, Multiroom Link, PC on TV, PVR, SmartThings, Tap View, TV Plus, UHD Dimming, V-Chip, AirSlim Design |
Physical Design
| Weight (without Stand) | 21.8 kg |
| Weight (with Stand) | 20.9 kg |
| Dimensions | 1450.9 (W) x 831.8 (H) x 25.7 (D) mm |
Video
| Video Formats Supported | MP4, AVI, 3GP |
| Image Formats Supported | JPEG, PNG |
Audio
| Audio Formats Supported | MP3, WAV, WMA, AAC |
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 20 W |
| Output Per Speaker | 10 W |
Connectivity
| USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | 3 |
| HDMI Version | 2.0 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| Component Output Ports | 1 |
| Headphone/Speaker Output Ports | 1 |
| Screen Mirroring | Yes |
| Ethernet | Yes |
Power Supply
| Voltage Requirement | AC 230 V |
| Power Consumption | 210 W |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
Remote Control
| Universal Control Remote | No |
| Touch Controls On Remote | No |
| Internet Access In Remote | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Processor Cores | 4 |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












