



Samsung Q90F 65 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV
$2,246.14 • Coming Soon • By Samsung
Samsung Q90F 65 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV price in United States starts from $2,246.14.
- Share
This is an Upcoming TV.
Samsung Q90F 65 inch Ultra HD 4K Smart… is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Samsung Q90F 65 inch Ultra HD 4K Smart… is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Features
- 65 in, Mini LED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 60 W Output
- HDR
- 4 HDMI Ports, 2 USB Ports
- Dolby Atmos
UPCOMING
Samsung Q90F 65 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV Specs
Group: $200,000 to $250,000
Display
- 65 inch DisplayAverage
- Mini LED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 120 Hz Refresh Rate
- HDR
Audio
- Dolby Atmos
- 60 W Speaker Output
Connectivity
- 4 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- Ethernet
Smart Features
- Screen Mirroring, Wifi, Bluetooth
Design
- 27.94 mmThick
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Samsung Q90F 65 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs LG evo AI QNED82 65 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (65QNED82BLA)
Samsung Q90F 65 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs Sony Bravia 5 XR55A 65 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-65XR55A)
Samsung Q90F 65 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs Sony Bravia 7 II 65 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-65XR70M2)
Samsung Q90F 65 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs Samsung QN85F 65 inch Ultra HD 4K Smart Neo QLED TV (QA65QN85FAUXXL)
Sony BRAVIA 3 II 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43XR30M2) vs Sony Bravia 3 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43S30)
Hisense Class U6 Series 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (75U6HF) vs TCL QM6K 75 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (75QM6K)Samsung Q90F 65 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV Full Specs
General
| Model | Q90F |
| Type | Mini LED |
| Launch Year | 2025 |
Display
| Size (Diagonal) | 65 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10, HDR10+, HLG |
| Anti Reflection | Yes |
| Dimming Technology | Ultimate UHD Dimming |
Physical Design
| Dimensions | 1445.26 (W) x 828.04 (H) x 27.94 (D) mm |
| Dimensions With Stand | 1445.26 (W) x 891.54 (H) x 271.78 (D) mm |
Video
| Filmmaker Mode | Yes |
| Picture Processor | NQ4 AI Gen3 Processor |
| Upscaling | Yes, 4K AI Upscaling Pro |
| Contrast Enhancement | Real Depth Enhancer Pro |
| Color Enhancement | Color Booster Pro |
| Motion Enhancement | AI Motion Enhancer Pro |
Audio
| Speaker Configuration | 4.2.2 Channel |
| Total Speaker Output | 60 W |
| Sound Technology | Dolby Atmos |
| Adaptive Sound | Yes |
Connectivity
| USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | 4 |
| HDMI Version | 2.1 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| HDMI CEC | Yes, Anynet+ |
| HDMI Audio Return Channel | Yes, eARC |
| Optical Digital Audio Out | Yes |
| Screen Mirroring | Yes |
| Apple AirPlay | Yes |
| Ethernet | Yes |
Gaming
| Variable Refresh Rate | Yes |
| Adaptive Sync | Yes, FreeSync Premium Pro |
| HGiG | Yes |
| Game Optimizer | Yes |
| Auto Low Latency Mode (ALLM) | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Tizen |
| Wi-Fi | Yes |
| Wifi Version | Wi-Fi 5 |
| Voice Assistant | Yes, Alexa, Google Assistant |
| Voice Search | Yes |
| Bluetooth | Yes, v5.3 |
| Social Media Integration | Yes |
| Supported Apps | Netflix, Prime Video, YouTube, Apple TV+, etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














