



Samsung QN90F 55 inch Ultra HD 4K Smart Neo QLED TV (QN55QN90FAFXZA)
$1,197.99 • Out Of Stock • By Samsung
Samsung QN90F 55 inch Ultra HD 4K Smart Neo QLED TV (QN55QN90FAFXZA) is a 55 inches 4K QLED Smart TV running Tizen. It has a 120 Hz refresh rate and HDR10+ support. It features 60 W 4.2.2 Channel speakers with Dolby Atmos. Notable features include AirPlay, Variable Refresh Rate, ALLM, Screen Mirroring and Bluetooth.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This TV is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$1,197.99
Search
Samsung QN90F 55 inch Ultra HD 4K Smart Neo QLED TV (QN55QN90FAFXZA) price in United States is $1,197.99. The lowest price is available at Amazon.
Features
- 55 in, QLED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 60 W Output
- HDR, High Frame Rate (HFR)
- 4 HDMI Ports, 2 USB Ports
- Dolby Atmos
OUT OF STOCK
Samsung QN90F 55 inch Ultra HD 4K Smart Neo QLED TV (QN55QN90F… Specs
Group: $850 to $1,250
Display
- 55 inch DisplayAverage
- QLED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 120 Hz Refresh Rate
- HDR
Audio
- Dolby Atmos
- 60 W Speaker Output
Connectivity
- 4 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- Ethernet
Smart Features
- Screen Mirroring, Wifi, Bluetooth
Remote Features
- Internet Access on Remote
Design
- 270 W Input Power
- 27 mmThick
Samsung QN90F 55 inch Ultra HD 4K Smart Neo QLED TV (QN55QN90F… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Sony BRAVIA 3 II 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43XR30M2) vs Sony Bravia 3 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43S30)
Samsung The Terrace LST9D 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN75LST9DAFXZA) vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)
Samsung S85F 55 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN55S85FAFXZA) vs Sony BRAVIA 5 65 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-65XR50)
Samsung S95F 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN65S95FAFXZA) vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)
Samsung The Terrace LST9D 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN75LST9DAFXZA) vs Amazon Fire TV 4-Series 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV
Amazon Fire TV 4-Series 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)Samsung QN90F 55 inch Ultra HD 4K Smart Neo QLED TV (QN55QN90F… Full Specs
General
| Model | QN55QN90FAFXZA |
| Type | QLED |
| In The Box | TV, Remote Controller, No Gap Wall-mount (Y21 VESA), User Manual, Zigbee / Thread Module, Power Cable |
| Launch Year | 2025 |
Display
| Size (Diagonal) | 55 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10, HDR10+, HLG |
| High Frame Rate (HFR) | Yes, 4K 165Hz (for HDMI 1/2/3/4) |
| Anti Reflection | Yes |
| Dimming Technology | Ultimate UHD Dimming |
Physical Design
| Dimensions | 1220 (W) x 705.6 (H) x 27 (D) mm |
| Dimensions With Stand | 1220 (W) x 768.2 (H) x 237 (D) mm |
Video
| Filmmaker Mode | Yes |
| Picture Processor | NQ4 AI Gen3 Processor |
| Upscaling | Yes, 4K AI Upscaling Pro |
| Wide Color Gamut | Yes |
| Contrast Enhancement | Real Depth Enhancer Pro |
| Color Enhancement | Color Booster Pro |
| Motion Enhancement | Motion Xcelerator 165Hz |
| Other Video Features | Neo Quantum HDR+, Quantum Matrix Technology Plus, AI Motion Enhancer Pro, Supersize Picture Enhancer, HDR Brightness Optimizer, Auto HDR Remastering Pro, Eye Comfort Mode |
Audio
| Speaker Configuration | 4.2.2 Channel |
| Total Speaker Output | 60 W |
| Sound Technology | Dolby Atmos |
| Adaptive Sound | Yes, Adaptive Sound Pro |
| Other Audio Features | Object Tracking Sound Plus, Active Voice Amplifier Pro |
Connectivity
| USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | 4 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| HDMI CEC | Yes, Anynet+ |
| HDMI Audio Return Channel | Yes, eARC |
| Optical Digital Audio Out | Yes |
| Screen Mirroring | Yes |
| Apple AirPlay | Yes |
| Ethernet | Yes |
Gaming
| Variable Refresh Rate | Yes |
| Adaptive Sync | Yes, FreeSync Premium Pro |
| HGiG | Yes |
| Game Optimizer | Yes, Game Motion Plus |
| Auto Low Latency Mode (ALLM) | Yes |
| Other Gaming Features | AI Auto Game Mode |
Power Supply
| Voltage Requirement | AC110-120V~ 50/60Hz |
| Power Consumption | 270 W |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
| Power Saving Mode | Yes |
| Other Power Features | Auto Power Off |
Remote Control
| Universal Control Remote | Yes |
| Internet Access In Remote | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Tizen |
| Wi-Fi | Yes |
| Wifi Version | Wi-Fi 5 |
| Voice Assistant | Yes, Google Assistant, Alexa |
| Voice Search | Yes |
| Bluetooth | Yes, v5.3 |
| Social Media Integration | Yes |
| Supported Apps | Netflix, Prime Video, YouTube, HBO Max, Apple TV, etc. |
| Other Smart Features | SmartThings Hub / Matter Hub / IoT-Sensor Functionality / Quick Remote, TV to Mobile, Mobile to TV, TV initiate mirroring, Sound Mirroring, Wireless TV On, Tap View |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















