


Samsung T5450 43 inch Full HD Smart LED TV (UA43T5450AKXXL)
$238.28 • View Prices • By Samsung
Samsung T5450 43 inch Full HD Smart LED TV (UA43T5450AKXXL) price in United States starts from $238.28.
- Share
$238.28
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 43 in, LED TV
- Full HD, 1920 x 1080 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 2 Speakers, 20 W Output
- 2 HDMI Ports, 1 USB Ports
- 178 ° Viewing Angle
- Screen Mirroring
Samsung T5450 43 inch Full HD Smart LED TV (UA43T5450AKXXL) Specs
Group: $17,500 to $22,500
Display
- 43 inch DisplayAverage
- LED Screen
- Full HD, 1920 x 1080 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
- 178 ° Viewing Angle
Audio
- 2 Speakers
- 20 W Speaker Output
Connectivity
- 2 HDMI PortsAverage
- 1 USB PortAverage
- Ethernet
Smart Features
- Screen Mirroring, Wifi, Bluetooth
Remote Features
- Internet Access on Remote
Design
- 6.2 kgHeavy
- 203.7 mmThick
Samsung T5450 43 inch Full HD Smart LED TV (UA43T5450AKXXL) Price History
You can check the price history of Samsung T5450 43 inch Full HD Smart LED TV (UA43T5450AKXXL) below. The current price is $22,490. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

TCL QM8K 65 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (65QM8K) vs TCL QM6K 55 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (55QM6K)
LG evo C4 77 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED77C4PUA) vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)
Samsung The Frame LS03D 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN43LS03D) vs Samsung QN90F 50 inch Ultra HD 4K Smart Neo QLED TV (QN50QN90FAFXZA)
Samsung Q8F 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN85Q8FAAFXZA) vs TCL QM6K 85 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (85QM6K)
Samsung S85F 55 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN55S85FAFXZA) vs Sony BRAVIA 5 65 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-65XR50)
Samsung U8000F 58 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (UN58U8000FFXZA) vs Westinghouse Edgeless 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (WX43UA4800)Samsung T5450 43 inch Full HD Smart LED TV (UA43T5450AKXXL) Full Specs
General
| Model | UA43T5450AKXXL |
| Type | LED |
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | 1 TV Unit, Remote, Power Cable, Table Stand, User Manaul, Warranty Card |
Display
| Size (Diagonal) | 43 in |
| Screen Resolution | Full HD, 1920 x 1080 pixels |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Viewing Angle | 178 ° Horizontal |
Physical Design
| Weight (without Stand) | 6.2 kg |
| Weight (with Stand) | 6.4 kg |
| Dimensions | 963.1 (W) x 638.1 (H) x 203.7 (D) mm |
Video
| Video Formats Supported | MP4 |
| Image Formats Supported | JPEG |
Audio
| Audio Formats Supported | MP3 |
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 20 W |
| Output Per Speaker | 10 W |
Connectivity
| USB Ports | 1 |
| HDMI Ports | 2 |
| Screen Mirroring | Yes |
| Ethernet | Yes |
Power Supply
| Voltage Requirement | AC 100 - 240 V, 50/60 Hz |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W (Standby) |
Remote Control
| Internet Access In Remote | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Social Media Integration | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












