



Samsung The Terrace LST9D 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN75LST9DAFXZA)
$7,977.93 • Out Of Stock • By Samsung
Samsung The Terrace LST9D 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN75LST9DAFXZA) is a 75 inches 4K QLED Smart TV running Tizen. It has a 120 Hz refresh rate and HDR10+ support. It features 40 W 4.0 Channel speakers. Notable features include AirPlay, ALLM, Screen Mirroring, Bluetooth and 3 HDMI Ports.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This TV is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$7,977.93
Search
Samsung The Terrace LST9D 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN75LST9DAFXZA) price in United States is $7,977.93. The lowest price is available at Amazon.
Features
- 75 in, QLED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 40 W Output
- HDR
- 3 HDMI Ports, 1 USB Ports
- Supports Apps & Games
OUT OF STOCK
Samsung The Terrace LST9D 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (Q… Specs
Group: $7,000 to $9,000
Display
- 75 inch DisplayAverage
- QLED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 120 Hz Refresh Rate
- HDR
Audio
- 40 W Speaker Output
Connectivity
- 3 HDMI PortsAverage
- 1 USB PortAverage
- Ethernet
Smart Features
- Screen Mirroring, Wifi, Bluetooth
Remote Features
- Internet Access on Remote
Design
- 50.3 kgHeavy
- 255 W Input Power
- 2.7 mmThick
Samsung The Terrace LST9D 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (Q… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Sony BRAVIA 3 II 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43XR30M2) vs Sony Bravia 3 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43S30)
Samsung S95F 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN65S95FAFXZA) vs LG evo AI G6 77 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED77G6WUA)
Samsung Q60D 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN85Q60D) vs Panasonic W95A Series 85 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (85W95AP)
TCL QM6K 75 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (75QM6K) vs Sony Bravia 2 II 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-55S20M2)
TCL Class S4 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (43S450R) vs TCL Q65 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (43Q651G)
Hisense Class U6 Series 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (75U6HF) vs Samsung Q7F 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN75Q7FAAFXZA)Samsung The Terrace LST9D 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (Q… Full Specs
General
| Model | QN75LST9DAFXZA |
| Type | QLED |
| Launch Year | 2024 |
Display
| Size (Diagonal) | 75 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10, HDR10+, HLG |
| Anti Reflection | Yes |
| Dimming Technology | Ultimate UHD Dimming |
Physical Design
| Weight (without Stand) | 50.3 kg |
| Dimensions | 1691.64 (W) x 38.6 (H) x 2.7 (D) mm |
Video
| Digital TV Reception Formats | ATSC/ClearQAM |
| Filmmaker Mode | Yes |
| Picture Processor | NQ4 AI Gen2 Processor |
| Upscaling | Yes, 4K AI Upscaling |
| Contrast Enhancement | Real Depth Enhancer |
| Motion Enhancement | Motion Xcelerator |
Audio
| Speaker Configuration | 4.0 Channel |
| Total Speaker Output | 40 W |
| Adaptive Sound | Yes, Adaptive Sound Pro |
Connectivity
| USB Ports | 1 |
| HDMI Ports | 3 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| HDMI CEC | Yes, Anynet+ |
| HDMI Audio Return Channel | Yes, eARC (HDMI 2) |
| Optical Digital Audio Out | Yes |
| Screen Mirroring | Yes |
| Apple AirPlay | Yes |
| Ethernet | Yes |
Gaming
| HGiG | Yes |
| Game Optimizer | Yes, Game Motion Plus |
| Auto Low Latency Mode (ALLM) | Yes |
Power Supply
| Voltage Requirement | AC110-120V~ 50/60Hz |
| Power Consumption | 255 W |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
Remote Control
| Internet Access In Remote | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Tizen |
| Wi-Fi | Yes |
| Wifi Version | Wi-Fi 5 |
| Voice Assistant | Yes, Alexa |
| Voice Search | Yes |
| Bluetooth | Yes, v5.2 |
| Supported Apps | Netflix, Prime Video, Apple TV, HBO Max, YouTube, etc. |
| Other Smart Features | TV to Mobile, Mobile to TV, TV initiate mirroring, Sound Mirroring, Wireless TV On, Tap View |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














