



Samsung Vision AI M90H 100 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (UN100M90HFXZA)
$2,497.99 • View Prices • By Samsung
Samsung Vision AI M90H 100 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (UN100M90HFXZA) is a 100 inches 4K Mini LED Smart TV running Tizen. It has a 100 Hz refresh rate and HDR10+ support. It features 20 W 2.0 Channel speakers. Notable features include AirPlay, Variable Refresh Rate, ALLM, Screen Mirroring and Bluetooth.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Samsung Vision AI M90H 100 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (UN100M90HFXZA) price in United States is $2,497.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 100 in, Mini LED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 2 Speakers, 20 W Output
- HDR, High Frame Rate (HFR)
- 3 HDMI Ports, 2 USB Ports
- Supports Apps & Games
Samsung Vision AI M90H 100 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV … Specs
Group: $2,000 to $3,000
Display
- 100 inch DisplayLargest
- Mini LED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 100 Hz Refresh Rate
- HDR
Audio
- 2 Speakers
- 20 W Speaker Output
Connectivity
- 3 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- Ethernet
Smart Features
- Screen Mirroring, Wifi, Bluetooth
Remote Features
- Internet Access on Remote
Design
- 42.5 kgHeavy
- 78.3 mmThick
Samsung Vision AI M90H 100 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV … Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Samsung Vision AI M90H 100 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV … Price History
You can check the price history of Samsung Vision AI M90H 100 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (UN100M90HFXZA) below. The current price is $2,497.99. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Sony BRAVIA 3 II 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43XR30M2) vs Sony Bravia 3 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43S30)
Samsung S95F 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN65S95FAFXZA) vs LG evo AI G6 77 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED77G6WUA)
Hisense U7 100 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (100U75QG) vs Hisense Class U6 Series 100 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (100U65QF)
LG evo C4 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65C4PUA) vs Samsung S95F 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN65S95FAFXZA)
TCL QM9K Series 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (85QM9K) vs Samsung QN90F 50 inch Ultra HD 4K Smart Neo QLED TV (QN50QN90FAFXZA)
Samsung Q8F 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN85Q8FAAFXZA) vs Samsung U8000F 85 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (UN85U8000FFXZA)Samsung Vision AI M90H 100 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV … Full Specs
General
| Model | UN100M90HFXZA |
| Type | Mini LED |
| In The Box | TV, Power Cable, Remote Control, User Manual, Warranty Card |
| Launch Year | 2026 |
Display
| Size (Diagonal) | 100 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Refresh Rate | 100 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10, HDR10+, HLG |
| High Frame Rate (HFR) | Yes, 4K 144 Hz (for HDMI 1/2/3) |
| Anti Reflection | Yes |
| Dimming Technology | Supreme Mini LED Dimming |
Physical Design
| Weight (without Stand) | 42.5 kg |
| Weight (with Stand) | 43.5 kg |
| Dimensions | 2226.5 (W) x 1278.1 (H) x 78.3 (D) mm |
| Dimensions With Stand | 2226.5 (W) x 1320.5 (H) x 383.9 (D) mm |
Video
| Filmmaker Mode | Yes |
| Picture Processor | NQ4 AI Gen2 Processor |
| Upscaling | Yes, 4K AI Upscaling |
| Contrast Enhancement | Real Depth Enhancer |
| Clarity Enhancement | Supersize Picture Enhancer |
| Color Enhancement | Color Booster Pro |
| Motion Enhancement | Motion Xcelerator 144 Hz |
| Other Video Features | Mini LED HDR+, Auto HDR Remastering |
Audio
| Speaker Configuration | 2.0 Channel |
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 20 W |
| Output Per Speaker | 10 W |
| Adaptive Sound | Yes, Adaptive Sound+ |
| Other Audio Features | Object Tracking Sound Lite |
Connectivity
| USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | 3 |
| HDMI Version | 2.1 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| HDMI CEC | Yes, Anynet+ |
| HDMI Audio Return Channel | Yes, eARC |
| Screen Mirroring | Yes |
| Apple AirPlay | Yes |
| Ethernet | Yes |
Gaming
| Variable Refresh Rate | Yes, 144 Hz |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync Premium |
| HGiG | Yes |
| Game Optimizer | Yes, Game Motion Plus |
| Auto Low Latency Mode (ALLM) | Yes |
| Other Gaming Features | Dynamic Black EQ, Super Ultra Wide Game View, Mini Map Zoom |
Remote Control
| Universal Control Remote | Yes |
| Internet Access In Remote | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Tizen |
| Wi-Fi | Yes |
| Wifi Version | Wi-Fi 5 |
| Voice Assistant | Yes, Alexa |
| Voice Search | Yes |
| Bluetooth | Yes, v5.3 |
| Supported Apps | Netflix, Prime Video, YouTube, Disney+, Apple TV, etc. |
| Other Smart Features | Far-Field Voice Interaction, SmartThings Hub / Matter Hub / IoT-Sensor Functionality / Quick Remote, Mobile to TV, TV initiate mirroring, Sound Mirroring, Wireless TV On |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














