



Samsung Vision AI QN80H 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (55Q80H)
$959.15 • View Prices • By Samsung
Samsung Vision AI QN80H 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (55Q80H) is a 55 inches 4K QLED Smart TV running Tizen. It has a 120 Hz refresh rate and HDR10+ support. Notable features include AirPlay, Dolby Atmos, Variable Refresh Rate, ALLM and Screen Mirroring.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Samsung Vision AI QN80H 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (55Q80H) price in United States is $959.15. The lowest price is available at Walmart.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 55 in, QLED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- HDR
- 4 HDMI Ports, 2 USB Ports
- Dolby Atmos
- Supports Apps & Games
Samsung Vision AI QN80H 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (55Q… Specs
Group: $800 to $1,250
Display
- 55 inch DisplayAverage
- QLED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 120 Hz Refresh Rate
- HDR
Audio
- Dolby Atmos
Connectivity
- 4 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- Ethernet
Smart Features
- Screen Mirroring, Wifi, Bluetooth
Remote Features
- Internet Access on Remote
Design
- 13.2 kgHeavy
- 52 mmThick
Samsung Vision AI QN80H 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (55Q… Prices
26% (price dropped by $251 in one month)
Samsung Vision AI QN80H 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (55Q… Price History
You can check the price history of Samsung Vision AI QN80H 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (55Q80H) below. The current price is $959.15. Over the past month, there has been a decrease of $251 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Samsung S95F 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN65S95FAFXZA) vs LG evo AI G6 77 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED77G6WUA)
Vizio M-Series M50Q6-J01 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs TCL Q65 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (50Q651G)
Samsung Q8F 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN55Q8FAAFXZA) vs Roku Select Series 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (55R4C5)
LG B4 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65B4PUA) vs LG B5 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65B5PUA)
LG evo C4 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65C4PUA) vs TCL QM9K Series 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (85QM9K)
Amazon Fire TV 4-Series 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)Samsung Vision AI QN80H 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (55Q… Full Specs
General
| Model | QN55QN80HAFXZA |
| Type | QLED |
| Launch Year | 2026 |
Display
| Size (Diagonal) | 55 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Backlight Type | Quantum Mini LED Full Array |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10, HDR10+, HLG |
| Anti Reflection | Yes |
| Dimming Technology | Full Array Local Dimming |
Physical Design
| Weight (without Stand) | 13.2 kg |
| Weight (with Stand) | 13.5 kg |
| Dimensions | 1220 (W) x 708 (H) x 52 (D) mm |
| Dimensions With Stand | 1220 (W) x 744 (H) x 256.8 (D) mm |
Video
| Filmmaker Mode | Yes |
| Picture Processor | NQ4 AI Gen2 Processor |
| Upscaling | Yes, 4K AI Upscaling |
| Wide Color Gamut | Yes |
| Clarity Enhancement | Supersize Picture Enhancer |
| Color Enhancement | Color Booster Pro |
| Motion Enhancement | Motion Xcelerator 144Hz |
Audio
| Sound Technology | Dolby Atmos |
| Adaptive Sound | Yes |
Connectivity
| USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | 4 |
| HDMI Version | 2.1 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| HDMI CEC | Yes, Anynet+ |
| HDMI Audio Return Channel | Yes, eARC (HDMI 3) |
| Optical Digital Audio Out | Yes |
| Screen Mirroring | Yes |
| Apple AirPlay | Yes |
| Ethernet | Yes |
Gaming
| Variable Refresh Rate | Yes |
| HGiG | Yes |
| Game Optimizer | Yes |
| Auto Low Latency Mode (ALLM) | Yes |
Remote Control
| Universal Control Remote | Yes |
| Internet Access In Remote | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Tizen |
| Wi-Fi | Yes |
| Voice Assistant | Yes, Alexa |
| Voice Search | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Supported Apps | Netflix, Prime Video, Apple TV, Disney+, YouTube, etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














