



Sharp 4TC50EL8UR 50 inch Ultra HD 4K Smart LED TV
$329.99 • Out Of Stock • By Sharp
Sharp 4TC50EL8UR 50 inch Ultra HD 4K Smart LED TV is a 50 inches 4K LED Smart TV. It features 16 W speakers. Notable features include 4 HDMI Ports and 2 USB Ports.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This TV is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$329.99
Search
Sharp 4TC50EL8UR 50 inch Ultra HD 4K Smart LED TV price in United States is $329.99. The lowest price is available at Walmart.
Features
- 50 in, LED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Ethernet
- Smart TV
- 2 Speakers, 16 W Output
- HDR
- 4 HDMI Ports, 2 USB Ports
- Dolby Audio
OUT OF STOCK
Sharp 4TC50EL8UR 50 inch Ultra HD 4K Smart LED TV Specs
Group: $250 to $450
Display
- 50 inch DisplayAverage
- LED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
- HDR
- 170 ° Viewing Angle
Audio
- Dolby Audio
- 2 Speakers
- 16 W Speaker Output
Connectivity
- 4 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- 1 Headphone Port
- Ethernet
Design
- 9.5 kgHeavy
- 130 W Input Power
- 88 mmThick
Sharp 4TC50EL8UR 50 inch Ultra HD 4K Smart LED TV Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Sony BRAVIA 3 II 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43XR30M2) vs Sony Bravia 3 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43S30)
Samsung S95F 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN65S95FAFXZA) vs LG evo AI G6 77 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED77G6WUA)
Samsung The Terrace LST9D 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN75LST9DAFXZA) vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)
LG evo G4 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65G4SUB) vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)
Vizio VQM75C 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs Samsung Q70D 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN85Q70D)
Sony BRAVIA 5 65 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-65XR50) vs LG B5 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65B5PUA)Sharp 4TC50EL8UR 50 inch Ultra HD 4K Smart LED TV Full Specs
General
| Model | 4TC50EL8UR |
| Type | LED |
Display
| Size (Diagonal) | 50 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Brightness | 300 nits |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Viewing Angle | 170 ° Horizontal, 170 ° Vertical |
| HDR | Yes |
Physical Design
| Weight (without Stand) | 9.5 kg |
| Weight (with Stand) | 9.4 kg |
| Dimensions | 1110 (W) x 644 (H) x 88 (D) mm |
| Dimensions With Stand | 1110 (W) x 674 (H) x 243 (D) mm |
Audio
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 16 W |
| Output Per Speaker | 8 W |
| Sound Technology | Dolby Audio |
Connectivity
| USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | 4 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| Headphone/Speaker Output Ports | 1 |
| Ethernet | Yes |
Power Supply
| Voltage Requirement | 100 - 240 V |
| Power Consumption | 130 W |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Roku OS |
| Voice Assistant | Yes |
| Bluetooth | No |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













