
Sony Bravia XR-75X90K 75 inch Ultra HD 4K Smart Full Array LED TV
$2,612.21 • View Prices • By Sony
Sony Bravia XR-75X90K 75 inch Ultra HD 4K Smart Full Array LED TV price in United States starts from $2,612.21.
- Share
$2,612.21
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 75 in, Full Array LED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- Cognitive Processor XR Processor
- Dolby Vision
- 3 HDMI Ports, 2 USB Ports
- 178 ° Viewing Angle
Sony Bravia XR-75X90K 75 inch Ultra HD 4K Smart Full Array LED… Specs
Group: $225,000 to $275,000
Display
- 75 inch DisplayAverage
- Full Array LED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 120 Hz Refresh Rate
- Dolby Vision
- 178 ° Viewing Angle
Connectivity
- 3 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- Ethernet
Smart Features
- Screen Mirroring, Wifi, Bluetooth
- Cognitive Processor XR Processor
Remote Features
- Internet Access on Remote
Sony Bravia XR-75X90K 75 inch Ultra HD 4K Smart Full Array LED… Price History
You can check the price history of Sony Bravia XR-75X90K 75 inch Ultra HD 4K Smart Full Array LED TV below. The current price is $249,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Sony Bravia XR-75X90K 75 inch Ultra HD 4K Smart Full Array LED TV vs Xiaomi MagiQ S 75 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (L75MC-IN)
Sony Bravia XR-75X90K 75 inch Ultra HD 4K Smart Full Array LED TV vs Xiaomi X Pro 2025 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (L75MB-APIN)
Sony Bravia XR-75X90K 75 inch Ultra HD 4K Smart Full Array LED TV vs Samsung QN80H 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (75QN80HAUXXL)
Sony BRAVIA 3 II 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43XR30M2) vs Sony Bravia 3 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43S30)
Hisense Class U6 Series 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (75U6HF) vs Samsung Q7F 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN75Q7FAAFXZA)
TCL QM9K Series 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (85QM9K) vs Samsung QN90F 50 inch Ultra HD 4K Smart Neo QLED TV (QN50QN90FAFXZA)Sony Bravia XR-75X90K 75 inch Ultra HD 4K Smart Full Array LED… Full Specs
General
| Model | XR-75X90K |
| Type | Full Array LED |
Display
| Size (Diagonal) | 75 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Viewing Angle | 178 ° Horizontal |
| HDR Format Types | Dolby Vision |
| Tone Mapping | Auto HDR Tone Mapping |
Video
| Upscaling | Yes |
| Other Video Features | Acoustic Center Sync |
Audio
| Audio Formats Supported | MP3, WMA, AAC |
| Other Audio Features | Dolby Atmos, 3D Surround Upscaling, Acoustic Multi-Audio, Voice Zoom 2 |
Connectivity
| USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | 3 |
| HDMI Version | 2.1 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| Screen Mirroring | Yes |
| Ethernet | Yes |
Power Supply
| Voltage Requirement | 220 - 240 V |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
| Power Saving Mode | Yes |
Remote Control
| Internet Access In Remote | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Google TV |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Processor | Cognitive Processor XR |
| Supported Apps | Netflix, Youtube, Amazon Prime Video, Hotstar, etc., etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












