



Sony W830K Series 32 inch HD Ready Smart LED TV (KD-32W830K)
$298 • View Prices • By Sony
Sony W830K Series 32 inch HD Ready Smart LED TV (KD-32W830K) is a 32 inches HD Ready LCD Smart TV running Google TV. It has HDR10 support. It features 20 W Full Range (Bass Reflex) x 2 speakers. Notable features include Chromecast Built-in, Bluetooth, 3 HDMI Ports and 2 USB Ports.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Sony W830K Series 32 inch HD Ready Smart LED TV (KD-32W830K) price in United States is $298. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 32 in, LCD TV
- 1366 x 768 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 2 Speakers, 20 W Output
- 16 GB Storage
- HDR
- 3 HDMI Ports, 2 USB Ports
Sony W830K Series 32 inch HD Ready Smart LED TV (KD-32W830K) Specs
Group: $200 to $400
Display
- 32 inch DisplaySmallest
- LCD Screen
- 1366 x 768 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
- HDR
Audio
- Dolby Audio
- 2 Speakers
- 20 W Speaker Output
Connectivity
- 3 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- 1 Headphone Port
- Ethernet
Smart Features
- Wifi, Bluetooth
- 16 GB Storage
Remote Features
- Internet Access on Remote
Design
- 4.8 kgHeavy
- 75 mmThick
Sony W830K Series 32 inch HD Ready Smart LED TV (KD-32W830K) Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Sony W830K Series 32 inch HD Ready Smart LED TV (KD-32W830K) Price History
You can check the price history of Sony W830K Series 32 inch HD Ready Smart LED TV (KD-32W830K) below. The current price is $298. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Sony BRAVIA 3 II 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43XR30M2) vs Sony Bravia 3 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43S30)
Samsung S85F 55 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN55S85FAFXZA) vs LG B5 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65B5PUA)
TCL QM8K 65 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (65QM8K) vs LG B5 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65B5PUA)
TCL QM6K 65 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (65QM6K) vs LG QNED90T 65 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (65QNED90TUA)
Samsung The Terrace LST9D 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN75LST9DAFXZA) vs Samsung S95F 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN65S95FAFXZA)
LG evo G4 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65G4SUB) vs Vizio VQM65C 65 inch Ultra HD 4K Smart QLED TVSony W830K Series 32 inch HD Ready Smart LED TV (KD-32W830K) Full Specs
General
| Model | W830K |
| Type | LCD |
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | Television, Power Cable, Remote Control, Stand |
| Launch Year | 2022 |
Display
| Size (Diagonal) | 32 in |
| Screen Resolution | HD Ready, 1366 x 768 pixels |
| Backlight Type | Direct LED |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Curved TV | No |
| 3D TV | No |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10, HLG |
| Tone Mapping | Frame Dimming |
Physical Design
| Weight (without Stand) | 4.8 kg |
| Weight (with Stand) | 5 kg |
| Dimensions | 730 (W) x 437 (H) x 75 (D) mm |
| Dimensions With Stand | 730 (W) x 465 (H) x 188 (D) mm |
Video
| Picture Processor | X-Reality PRO |
| Picture Modes | Vivid, Standard, Theater, Game, Graphics, Photo, Custom |
| Contrast Enhancement | Dynamic Contrast Enhancer |
| Clarity Enhancement | X-Reality PRO |
| Color Enhancement | Live Color Technology |
| Motion Enhancement | Motionflow XR 240 (native 60 Hz) |
Audio
| Speaker Configuration | Full Range (Bass Reflex) x 2 |
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 20 W |
| Output Per Speaker | 10 W |
| Sound Technology | Dolby Audio |
Connectivity
| USB Ports | 2 (Side) |
| HDMI Ports | 2 (Side), 1 (Rear) |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 (Side) |
| Headphone/Speaker Output Ports | 1 |
| HDCP | Yes, HDCP1.4 |
| HDMI CEC | No |
| HDMI Audio Return Channel | Yes, ARC |
| Optical Digital Audio Out | Yes |
| Built-In Chromecast | Yes |
| Ethernet | Yes |
Power Supply
| Voltage Requirement | DC 19.5 V, AC 100–240 V, 50/60 Hz |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
| Power Saving Mode | Yes |
Remote Control
| Internet Access In Remote | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Google TV |
| APP Store Type | Google Play Store |
| Wi-Fi | Yes |
| Band Support | 2.4 GHz/5 GHz |
| Wifi Version | Wi-Fi Certified 802.11a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | Yes, v5 |
| Storage | 16 GB |
| Social Media Integration | Yes |
| Supported Apps | Netflix, Disney+, Apple TV, HBO Max, Amazon Prime Video, Peacock, etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














