


SYLVOX Cinema Series 65 inch Ultra HD Smart Helio QLED TV
$3,999 • Out Of Stock • By Sylvox
SYLVOX Cinema Series 65 inch Ultra HD Smart Helio QLED TV is a 65 inches 4K QLED Smart TV running Google TV. It has a 120 Hz refresh rate and Dolby Vision support. It features 60 W 4 Channel speakers with Dolby Atmos. Notable features include Bluetooth, 3 HDMI Ports and 2 USB Ports.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This TV is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$3,999
Search
SYLVOX Cinema Series 65 inch Ultra HD Smart Helio QLED TV price in United States is $3,999. The lowest price is available at Amazon.
Features
- 65 in, QLED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 60 W Output
- HDR, Dolby Vision
- 3 HDMI Ports, 2 USB Ports
- Dolby Audio, Dolby Atmos
OUT OF STOCK
SYLVOX Cinema Series 65 inch Ultra HD Smart Helio QLED TV Specs
Group: $3,500 to $4,500
Display
- 65 inch DisplaySmall
- QLED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 120 Hz Refresh Rate
- HDR, Dolby Vision
Audio
- Dolby Audio, Dolby Atmos
- 60 W Speaker Output
Connectivity
- 3 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- 1 Headphone Port
- Ethernet
Smart Features
- Wifi, Bluetooth
Design
- 33 kgHeavy
- 400 W Input Power
- 89 mmThick
SYLVOX Cinema Series 65 inch Ultra HD Smart Helio QLED TV Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

TCL QM6K 65 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (65QM6K) vs Samsung Vision AI M70H 55 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (55M70H)
Samsung Q60D 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN85Q60D) vs Panasonic W95A Series 85 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (85W95AP)
Samsung Q7F 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN75Q7FAAFXZA) vs Sony Bravia 2 II 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-55S20M2)
Samsung Q8F 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN85Q8FAAFXZA) vs TCL QM6K 85 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (85QM6K)
Samsung QN80F 75 inch Ultra HD 4K Smart Neo QLED TV (QN75QN80FAFXZA) vs LG B5 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65B5PUA)
Samsung S95F 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN65S95FAFXZA) vs LG evo AI G6 77 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED77G6WUA)SYLVOX Cinema Series 65 inch Ultra HD Smart Helio QLED TV Full Specs
General
| Type | QLED |
Display
| Size (Diagonal) | 65 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Brightness | 2000 nits |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10, HLG, Dolby Vision |
| Anti Reflection | Yes |
Physical Design
| Weight (without Stand) | 33 kg |
| Weight (with Stand) | 41.5 kg |
| Dimensions | 1462.5 (W) x 848.5 (H) x 89 (D) mm |
Video
| Digital TV Reception Formats | DVB-T2, DVB-S2, DVB-C |
Audio
| Speaker Configuration | 4 Channel |
| Total Speaker Output | 60 W |
| Sound Technology | Dolby Audio, Dolby Atmos |
Connectivity
| USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | 3 |
| HDMI Version | (2 × HDMI 2.1, 1 × HDMI 2.0) |
| Headphone/Speaker Output Ports | 1 |
| HDMI CEC | Yes, Anynet+ |
| HDMI Audio Return Channel | Yes, eARC |
| Optical Digital Audio Out | Yes |
| Ethernet | Yes |
Power Supply
| Voltage Requirement | AC 100–240V~, 50/60Hz |
| Power Consumption | 400 W |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Google TV |
| APP Store Type | Google Play Store |
| Wi-Fi | Yes |
| Wifi Version | Wi-Fi 5 |
| Voice Assistant | Yes, Google Assistant |
| Bluetooth | Yes, v5 |
| Social Media Integration | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














