



TCL Q Class QM8 65 inch Ultra HD 4K Smart QD-Mini LED TV (65QM851G)
$899.99 • Out Of Stock • By TCL
TCL Q Class QM8 65 inch Ultra HD 4K Smart QD-Mini LED TV (65QM851G) is a 65 inches 4K QLED Smart TV running Google TV. It has a 120 Hz refresh rate and Dolby Vision and HDR10+ support. It features 60 W speakers with Dolby Atmos. Notable features include AirPlay, Chromecast Built-in, Variable Refresh Rate, ALLM and Bluetooth.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This TV is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$899.99
Search
TCL Q Class QM8 65 inch Ultra HD 4K Smart QD-Mini LED TV (65QM851G) price in United States is $899.99. The lowest price is available at Newegg.
Features
- 65 in, QLED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi
- Smart TV
- 4 Speakers, 60 W Output
- HDR, Dolby Vision
- 4 HDMI Ports, 3 USB Ports
- Dolby Atmos
OUT OF STOCK
TCL Q Class QM8 65 inch Ultra HD 4K Smart QD-Mini LED TV (65QM… Specs
Group: $750 to $1,250
Display
- 65 inch DisplayAverage
- QLED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 120 Hz Refresh Rate
- HDR, Dolby Vision
Audio
- Dolby Atmos
- 4 Speakers
- 60 W Speaker Output
Connectivity
- 4 HDMI PortsAverage
- 3 USB PortsAverage
- 1 Headphone Port
Smart Features
- Wifi, Bluetooth
Design
- 23.22 kgHeavy
- 35.56 mmThick
TCL Q Class QM8 65 inch Ultra HD 4K Smart QD-Mini LED TV (65QM… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Vizio M-Series M50Q6-J01 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs TCL Q65 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (50Q651G)
Toshiba C350 Series 75 inch Ultra HD 4K Smart LCD TV (75C350LU) vs Hisense Class A6 Series 75 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (75A6H)
LG evo C4 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65C4PUA) vs Samsung U8000F 85 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (UN85U8000FFXZA)
Samsung S85F 83 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN83S85FAFXZA) vs Samsung S90F 77 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN77S90FAFXZA)
LG evo C4 42 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED42C4PUA) vs Samsung S85F 55 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN55S85FAFXZA)
TCL S Class 32 inch Full HD Smart LED TV (32S350R) vs TCL QM6K 75 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (75QM6K)TCL Q Class QM8 65 inch Ultra HD 4K Smart QD-Mini LED TV (65QM… Full Specs
General
| Model | 65QM851G |
| Type | QLED |
| Launch Year | 2024 |
Display
| Size (Diagonal) | 65 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Backlight Type | High Brightness ULTIMATE LED Backlight |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10, HDR10+, HLG, Dolby Vision |
Physical Design
| Weight (without Stand) | 23.22 kg |
| Weight (with Stand) | 27.53 kg |
| Dimensions | 1440.18 (W) x 830.58 (H) x 35.56 (D) mm |
| Dimensions With Stand | 1440.18 (W) x 871.22 (H) x 320.04 (D) mm |
Video
| Picture Processor | TCL AIPQ PRO Processor with Deep Learning AI |
| Other Video Features | IMAX Enhanced Certification |
Audio
| Number Of Speakers | 4 |
| Total Speaker Output | 60 W |
| Output Per Speaker | 15 W |
| Number Of Subwoofers | 1 |
| Output Per Subwoofer | 20 W |
| Total Subwoofer Output | 20 W |
| Sound Technology | Dolby Atmos, DTS Virtual:X |
| Other Audio Features | ONKYO 2.1.2 Speaker System |
Connectivity
| USB Ports | 3 |
| HDMI Ports | 4 |
| Headphone/Speaker Output Ports | 1 |
| HDMI CEC | Yes |
| HDMI Audio Return Channel | Yes, eARC |
| Optical Digital Audio Out | Yes |
| Apple AirPlay | Yes |
| Miracast | Yes |
| Built-In Chromecast | Yes |
Gaming
| Variable Refresh Rate | Yes |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync Premium Pro |
| Game Optimizer | Yes, Game Accelerator 240 |
| Auto Low Latency Mode (ALLM) | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Google TV |
| APP Store Type | Google Play Store |
| Wi-Fi | Yes |
| Wifi Version | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Voice Assistant | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Supported Apps | Netflix, Prime Video, Max, Apple TV, etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














