





TCL S Class 50 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (50S450G)
$300 • Out Of Stock • By TCL
TCL S Class 50 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (50S450G) is a 50 inches 4K LED Smart TV running Google TV. It has HDR10 support. It features 20 W speakers with Dolby Atmos. Notable features include Bluetooth, 3 HDMI Ports and 1 USB Ports.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This TV is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$300
Search
TCL S Class 50 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (50S450G) price in United States is $300. The lowest price is available at Walmart.
Features
- 50 in, LED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi
- Smart TV
- 2 Speakers, 20 W Output
- HDR
- 3 HDMI Ports, 1 USB Ports
- Dolby Atmos
OUT OF STOCK
TCL S Class 50 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (50S450G) Specs
Group: $200 to $400
Display
- 50 inch DisplayAverage
- LED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
- HDR
- 178 ° Viewing Angle
Audio
- Dolby Atmos
- 2 Speakers
- 20 W Speaker Output
Connectivity
- 3 HDMI PortsAverage
- 1 USB PortAverage
- 1 Headphone Port
Smart Features
- Wifi, Bluetooth
Design
- 8.3 kgHeavy
- 81.28 mmThick
TCL S Class 50 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (50S450G) Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

TCL QM6K 65 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (65QM6K) vs Samsung Vision AI M70H 55 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (55M70H)
Vizio VQM75C 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs Samsung The Frame LS03D 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN43LS03D)
Samsung The Frame LS03C 32 inch Full HD Smart QLED TV (QN32LS03CB) vs TCL Q31K Series 32 inch Full HD Smart QLED TV (32Q31K)
TCL S Class 32 inch Full HD Smart LED TV (32S350R) vs Samsung Q7F 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN75Q7FAAFXZA)
TCL Q31K Series 32 inch Full HD Smart QLED TV (32Q31K) vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)
LG evo C4 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65C4PUA) vs TCL QM9K Series 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (85QM9K)TCL S Class 50 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (50S450G) Full Specs
General
| Model | 50S450G |
| Type | LED |
Display
| Size (Diagonal) | 50 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Viewing Angle | 178 ° Horizontal, 178 ° Vertical |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10, HLG |
| Dimming Technology | Dynamic Contrast Local Dimming |
Physical Design
| Weight (without Stand) | 8.3 kg |
| Weight (with Stand) | 8.39 kg |
| Dimensions | 1112.52 (W) x 645.16 (H) x 81.28 (D) mm |
| Dimensions With Stand | 1112.52 (W) x 688.34 (H) x 256.54 (D) mm |
Video
| Picture Modes | Vivid, Low Power, Smart HDR, Sports, Movie, Game, PC |
Audio
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 20 W |
| Output Per Speaker | 10 W |
| Sound Technology | Dolby Atmos, Dolby Digital+, Dolby Digital, DTS-HD |
Connectivity
| USB Ports | 1 |
| HDMI Ports | 3 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| Headphone/Speaker Output Ports | 1 |
| HDMI Audio Return Channel | Yes, eARC |
| Optical Digital Audio Out | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Google TV |
| APP Store Type | Google Play Store |
| Wi-Fi | Yes |
| Band Support | 2.4GHz, 5GHz |
| Wifi Version | 802.11ac |
| Bluetooth | Yes, v5 |
| Supported Apps | Netflix, Prime Video, YouTube, Disney+, etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















