


TCL T7B 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (55T7B)
$1,076.5 • View Prices • By TCL
TCL T7B 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (55T7B) is a 55 inches 4K QLED Smart TV running Google TV. It has Dolby Vision and HDR10+ support. It features 20 W speakers with Dolby Atmos. Notable features include AirPlay, Chromecast Built-in, Variable Refresh Rate, ALLM and 3 HDMI Ports.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
TCL T7B 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (55T7B) price in United States is $1,076.5. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 55 in, QLED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi
- Smart TV
- 2 Speakers, 20 W Output
- HDR, Dolby Vision
- 3 HDMI Ports
- Dolby Atmos
TCL T7B 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (55T7B) Specs
Group: $850 to $1,250
Display
- 55 inch DisplayAverage
- QLED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
- HDR, Dolby Vision
Audio
- Dolby Atmos
- 2 Speakers
- 20 W Speaker Output
Connectivity
- 3 HDMI PortsAverage
- No USB Ports
Smart Features
- Wifi
Remote Features
- Internet Access on Remote
Design
- 88 mmThick
TCL T7B 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (55T7B) Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
TCL T7B 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (55T7B) Price History
You can check the price history of TCL T7B 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (55T7B) below. The current price is $1,076.5. Over the past month, there has been a increase of $5 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Sony BRAVIA 3 II 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43XR30M2) vs Sony Bravia 3 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43S30)
LG evo G4 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65G4SUB) vs Vizio VQM65C 65 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV
Samsung S85F 55 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN55S85FAFXZA) vs LG B5 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65B5PUA)
Samsung S85F 83 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN83S85FAFXZA) vs Samsung S90F 77 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN77S90FAFXZA)
Sony BRAVIA 5 65 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-65XR50) vs LG B5 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65B5PUA)
LG evo C4 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65C4PUA) vs Samsung S95F 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN65S95FAFXZA)TCL T7B 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (55T7B) Full Specs
General
| Model | 55T7B |
| Type | QLED |
| Launch Year | 2026 |
Display
| Size (Diagonal) | 55 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10, HDR10+, HLG, Dolby Vision |
Physical Design
| Weight (with Stand) | 11.1 kg |
| Dimensions | 1225 (W) x 712 (H) x 88 (D) mm |
| Dimensions With Stand | 1225 (W) x 763 (H) x 356 (D) mm |
Video
| Picture Processor | AiPQ Processor |
Audio
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 20 W |
| Output Per Speaker | 10 W |
| Sound Technology | Dolby Atmos, DTS-HD, DTS Virtual-X |
Connectivity
| HDMI Ports | 3 |
| HDMI Version | 2.1 |
| HDMI Audio Return Channel | Yes, eARC |
| Apple AirPlay | Yes |
| Built-In Chromecast | Yes |
Gaming
| Variable Refresh Rate | Yes |
| Auto Low Latency Mode (ALLM) | Yes |
Remote Control
| Internet Access In Remote | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Google TV |
| APP Store Type | Google Play Store |
| Wi-Fi | Yes |
| Wifi Version | WiFi 5 |
| Voice Assistant | Yes, Google Assistant |
| Supported Apps | Netflix, Prime Video, Disney+, etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














