
TCL Thunderbird 100MAX 100 inch Ultra HD Smart LED TV
$1,574.74 • Coming Soon • By TCL
TCL Thunderbird 100MAX 100 inch Ultra HD Smart LED TV price in United States starts from $1,574.74.
- Share
This is an Upcoming TV.
TCL Thunderbird 100MAX 100 inch Ultra … is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
TCL Thunderbird 100MAX 100 inch Ultra … is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Features
- 100 in, LED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi
- Smart TV
- 7 Speakers, 50 W Output
- MediaTek MT9653 Processor, 4 GB RAM, 128 GB Storage
- HDR, Dolby Vision
- 3 HDMI Ports, 2 USB Ports
UPCOMING
TCL Thunderbird 100MAX 100 inch Ultra HD Smart LED TV Specs
Group: $125,000 to $175,000
Display
- 100 inch DisplayLargest
- LED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 144 Hz Refresh Rate
- HDR, Dolby Vision
Audio
- Dolby Atmos
- 7 Speakers
- 50 W Speaker Output
Connectivity
- 3 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
Smart Features
- Wifi, Bluetooth
- MediaTek MT9653 Processor
- 4 GB RAM, 128 GB Storage
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Sony BRAVIA 3 II 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43XR30M2) vs Sony Bravia 3 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43S30)
TCL Q65 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (43Q651G) vs Samsung Q60D 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN43Q60D)
Vizio VQM75C 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs Samsung Q70D 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN85Q70D)
Hisense Class U6 Series 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (75U6HF) vs Samsung Q7F 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN75Q7FAAFXZA)
Samsung The Terrace LST9D 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN75LST9DAFXZA) vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)
Samsung The Terrace LST9D 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN75LST9DAFXZA) vs Amazon Fire TV 4-Series 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TVTCL Thunderbird 100MAX 100 inch Ultra HD Smart LED TV Full Specs
General
| Model | Thunderbird 100MAX |
| Type | LED |
Display
| Size (Diagonal) | 100 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Contrast Ratio | 12 Million: 1 |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10, HDR10+, HLG, Dolby Vision |
Video
| Upscaling | Yes |
| Wide Color Gamut | Yes |
Audio
| Speaker Configuration | 2.1 Channel |
| Number Of Speakers | 7 |
| Total Speaker Output | 50 W |
| Output Per Speaker | 7 W |
| Sound Technology | Dolby Atmos |
Connectivity
| USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | 3 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| HDMI Audio Return Channel | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Band Support | WiFi 6.0 |
| Bluetooth | Yes |
| Processor | MediaTek MT9653 |
| RAM | 4 GB |
| Storage | 128 GB |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











