



Toshiba Z570RP 100 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (100Z570RP)
$2,549.1 • View Prices • By Toshiba
Toshiba Z570RP 100 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (100Z570RP) price in United States starts from $2,549.1.
- Share
$2,549.1
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 100 in, QLED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 60 W Output
- 16 GB Storage
- HDR, Dolby Vision, High Frame Rate (HFR)
- 4 HDMI Ports, 2 USB Ports
Toshiba Z570RP 100 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (100Z570RP) Specs
Group: $225,000 to $275,000
Display
- 100 inch DisplayLargest
- QLED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 120 Hz Refresh Rate
- HDR, Dolby Vision
Audio
- Dolby Atmos
- 60 W Speaker Output
Connectivity
- 4 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- 1 Headphone Port
- Ethernet
Smart Features
- Screen Mirroring, Wifi, Bluetooth
- 16 GB Storage
Remote Features
- Internet Access on Remote
Design
- 101 mmThick
Toshiba Z570RP 100 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (100Z570RP) Price History
You can check the price history of Toshiba Z570RP 100 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (100Z570RP) below. The current price is $243,999. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Toshiba Z570RP 100 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (100Z570RP) vs LG evo AI QNED86 100 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (100QNED86A6)
Toshiba Z570RP 100 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (100Z570RP) vs TCL C755 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (98C755)
Toshiba Z570RP 100 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (100Z570RP) vs Toshiba Z570RP 98 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (98Z570RP)
Toshiba Z570RP 100 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (100Z570RP) vs Hisense U7Q 100 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (100U7Q)
Toshiba Z570RP 100 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (100Z570RP) vs Hisense Q7N 100 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (100Q7N)
Sony BRAVIA 3 II 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43XR30M2) vs Sony Bravia 3 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43S30)Toshiba Z570RP 100 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (100Z570RP) Full Specs
General
| Model | 100Z570RP |
| Type | QLED |
| Warranty | 2 Year |
| In The Box | 1 TV Unit, 1 Remote, 2 Table Stands, 2 AAA Batteries, 1 Warranty Card, 1 Maunal |
Display
| Size (Diagonal) | 100 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Panel Bit Depth | 8 bits |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10, HDR10+, HLG, Dolby Vision |
| High Frame Rate (HFR) | Yes, 4K@ 144Hz |
| Tone Mapping | Dynamic Tone Mapping |
| Anti Reflection | Yes |
Physical Design
| Dimensions | 2235 (W) x 1286 (H) x 101 (D) mm |
| Dimensions With Stand | 2235 (W) x 1319 (H) x 460 (D) mm |
Video
| Digital TV Reception Formats | DVB-T2/T |
| Filmmaker Mode | Yes |
| Picture Processor | REGZA Engine ZRi |
| Picture Modes | Standard, Cinema Day, Cinema Night, Dynamic, Sports |
| Upscaling | Yes, AI 4K Upscaling |
| Wide Color Gamut | Yes, Quantum Dot Color |
Audio
| Speaker Configuration | 2.1 Channel |
| Total Speaker Output | 60 W |
| Sound Technology | Dolby Atmos |
| Sound Modes | Stand, Theatre, Music, Speech, Late Night, Sports |
Connectivity
| USB Ports | 2 (Side) |
| HDMI Ports | 4 (Side) |
| HDMI Version | (2x HDMI 2.1 + 2x HDMI 2.0) |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| Headphone/Speaker Output Ports | 1 |
| HDMI CEC | Yes |
| HDMI Audio Return Channel | Yes, eARC (HDMI 1) |
| Optical Digital Audio Out | Yes |
| Screen Mirroring | Yes |
| Ethernet | Yes |
Gaming
| Variable Refresh Rate | Yes, @ 144Hz |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync Premium |
| HGiG | Yes |
| Game Optimizer | Yes, Game Mode PRO |
| Auto Low Latency Mode (ALLM) | Yes |
Remote Control
| Universal Control Remote | Yes |
| Internet Access In Remote | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | VIDAA |
| Wi-Fi | Yes |
| Band Support | 2.4G and 5G |
| Wifi Version | Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac) |
| Voice Assistant | Yes |
| Voice Search | Yes |
| Bluetooth | Yes, v5 |
| Storage | 16 GB |
| Supported Apps | Netflix, YouTube, Prime Video, Jio Hotstar, SonyLiv, Hungama, Zee5, Eros Now, etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













