
Toshiba Z600NF Series 55 inch Ultra HD 4K Mini LED TV
$428.41 • Coming Soon • By Toshiba
Toshiba Z600NF Series 55 inch Ultra HD 4K Mini LED TV price in United States starts from $428.41.
- Share
This is an Upcoming TV.
Toshiba Z600NF Series 55 inch Ultra HD… is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Toshiba Z600NF Series 55 inch Ultra HD… is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Features
- 55 in, Mini LED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- Quad Core Processor
- HDR, Dolby Vision, High Frame Rate (HFR)
- 4 HDMI Ports, 2 USB Ports
- 144 Hz, 16:9 Ratio
UPCOMING
Toshiba Z600NF Series 55 inch Ultra HD 4K Mini LED TV Specs
Group: $35,000 to $45,000
Display
- 55 inch DisplayAverage
- Mini LED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 144 Hz Refresh Rate
- HDR, Dolby Vision
Connectivity
- 4 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- Ethernet
Smart Features
- Wifi
- Quad Core Processor
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Sony BRAVIA 3 II 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43XR30M2) vs Sony Bravia 3 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43S30)
TCL QM8K 65 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (65QM8K) vs LG B5 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65B5PUA)
Sony BRAVIA 5 65 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-65XR50) vs LG B5 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65B5PUA)
Samsung M80H 65 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (65M80H) vs TCL QM6K 65 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (65QM6K)
Vizio VQM75C 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs TCL QM9K Series 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (85QM9K)
LG evo C4 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65C4PUA) vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)Toshiba Z600NF Series 55 inch Ultra HD 4K Mini LED TV Full Specs
General
| Model | Z600NF |
| Type | Mini LED |
Display
| Size (Diagonal) | 55 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Brightness | 1300 nits |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10, HDR10+, HLG, Dolby Vision |
| High Frame Rate (HFR) | Yes, 4K 144Hz |
Video
| Picture Processor | Regza |
| Upscaling | Yes |
| Wide Color Gamut | Yes |
Connectivity
| USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | 4 |
| HDMI Version | 2.1 |
| HDMI Audio Return Channel | Yes |
| Optical Digital Audio Out | Yes |
| Ethernet | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Processor Cores | 4 |
| Social Media Integration | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











