



Uniboom ULTIMA 43 inch Full HD Smart LED TV (43S-ULTIMA)
$145.08 • View Prices • By Uniboom
Uniboom ULTIMA 43 inch Full HD Smart LED TV (43S-ULTIMA) price in United States starts from $145.08.
- Share
$145.08
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 43 in, LED TV
- Full HD, 1920 x 1080 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 30 W Output
- 2 HDMI Ports, 2 USB Ports
- 178 ° Viewing Angle
- Supports Apps & Games
Uniboom ULTIMA 43 inch Full HD Smart LED TV (43S-ULTIMA) Specs
Group: $12,500 to $17,500
Display
- 43 inch DisplayLargest
- LED Screen
- Full HD, 1920 x 1080 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
- 178 ° Viewing Angle
Audio
- 30 W Speaker Output
Connectivity
- 2 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- 1 Headphone Port
- Ethernet
Smart Features
- Screen Mirroring, Wifi
Remote Features
- Internet Access on Remote
Design
- 80 mmThick
Uniboom ULTIMA 43 inch Full HD Smart LED TV (43S-ULTIMA) Price History
You can check the price history of Uniboom ULTIMA 43 inch Full HD Smart LED TV (43S-ULTIMA) below. The current price is $13,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Uniboom ULTIMA 43 inch Full HD Smart LED TV (43S-ULTIMA) vs Foxsky 43FS-VS 43 inch Full HD Smart LED TV
Uniboom ULTIMA 43 inch Full HD Smart LED TV (43S-ULTIMA) vs Blaupunkt 40QD7070 40 inch Full HD Smart LED TV
Sony BRAVIA 3 II 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43XR30M2) vs Sony Bravia 3 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43S30)
Vizio M-Series M50Q6-J01 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs TCL Q65 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (50Q651G)
LG evo C4 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65C4PUA) vs TCL Q31K Series 32 inch Full HD Smart QLED TV (32Q31K)
Amazon Fire TV 4-Series 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)Uniboom ULTIMA 43 inch Full HD Smart LED TV (43S-ULTIMA) Full Specs
General
| Model | 43S-ULTIMA |
| Type | LED |
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | LED TV - 1N, User Manual - 1N, Free Wall Mount Kit - 1N, Remote - 1N, Stand Base Kit - 1N |
| Launch Year | 2025 |
Display
| Size (Diagonal) | 43 in |
| Screen Resolution | Full HD, 1920 x 1080 pixels |
| Brightness | 3500 cd/m |
| Contrast Ratio | 10000:1 (Static) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Viewing Angle | 178 ° Horizontal |
Physical Design
| Dimensions | 980 (W) x 570 (H) x 80 (D) mm |
| Dimensions With Stand | 980 (W) x 630 (H) x 203 (D) mm |
Video
| Video Formats Supported | H.265, H.264, Real, MPEG1/2/4, AVI, MP4 |
Audio
| Total Speaker Output | 30 W |
Connectivity
| USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | 2 |
| Headphone/Speaker Output Ports | 1 |
| Optical Digital Audio Out | Yes |
| Screen Mirroring | Yes |
| Ethernet | Yes |
Power Supply
| Voltage Requirement | AC 100 - 240 V, 50/60 Hz |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
Remote Control
| Internet Access In Remote | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Android TV |
| APP Store Type | Google Play Store |
| Wi-Fi | Yes |
| Supported Apps | Netflix, Sony Liv, YouTube, Prime Video, etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













