



VIZIO V-Series 65 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (V655M-K04)
$469.95 • Out Of Stock • By Vizio
VIZIO V-Series 65 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (V655M-K04) is a 65 inches 4K LED Smart TV. It has Dolby Vision and HDR10+ support. It features 16 W speakers. Notable features include Bluetooth, 3 HDMI Ports and 1 USB Ports.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This TV is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$469.95
Search
VIZIO V-Series 65 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (V655M-K04) price in United States is $469.95. The lowest price is available at Walmart.
Features
- 65 in, LED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 2 Speakers, 16 W Output
- HDR, Dolby Vision
- 3 HDMI Ports, 1 USB Ports
- 176 ° Viewing Angle
OUT OF STOCK
VIZIO V-Series 65 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (V655M-K04) Specs
Group: $350 to $550
Display
- 65 inch DisplayLarge
- LED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
- HDR, Dolby Vision
- 176 ° Viewing Angle
Audio
- 2 Speakers
- 16 W Speaker Output
Connectivity
- 3 HDMI PortsAverage
- 1 USB PortAverage
- Ethernet
Smart Features
- Wifi, Bluetooth
Remote Features
- Internet Access on Remote
Design
- 16.7 kgHeavy
- 139.5 W Input Power
- 83.82 mmThick
VIZIO V-Series 65 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (V655M-K04) Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Vizio M-Series M50Q6-J01 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs TCL Q65 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (50Q651G)
Toshiba C350 Series 75 inch Ultra HD 4K Smart LCD TV (75C350LU) vs Hisense Class A6 Series 75 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (75A6H)
Samsung Q8F 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN55Q8FAAFXZA) vs TCL QM6K 55 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (55QM6K)
Samsung The Frame LS03D 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN43LS03D) vs Samsung QN90F 50 inch Ultra HD 4K Smart Neo QLED TV (QN50QN90FAFXZA)
TCL Q31K Series 32 inch Full HD Smart QLED TV (32Q31K) vs TCL QM9K Series 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (85QM9K)
Samsung The Frame LS03D 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN50LS03D) vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)VIZIO V-Series 65 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (V655M-K04) Full Specs
General
| Model | V655M-K04 |
| Type | LED |
| Launch Year | 2023 |
Display
| Size (Diagonal) | 65 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Backlight Type | Full Array LED |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Viewing Angle | 176 ° Horizontal, 176 ° Vertical |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10+, Dolby Vision |
Physical Design
| Weight (without Stand) | 16.7 kg |
| Weight (with Stand) | 17.1 kg |
| Dimensions | 1445.26 (W) x 828.04 (H) x 83.82 (D) mm |
| Dimensions With Stand | 1445.26 (W) x 899.16 (H) x 320.04 (D) mm |
Video
| Picture Processor | IQ Active Processor |
| Upscaling | Yes |
| Wide Color Gamut | Yes, Ultra Color Spectrum |
Audio
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 16 W |
| Output Per Speaker | 8 W |
Connectivity
| USB Ports | 1 (Side) |
| HDMI Ports | 3 (Side) |
| HDMI Version | 2.1 |
| HDMI Audio Return Channel | Yes, eARC |
| Optical Digital Audio Out | Yes |
| Ethernet | Yes |
Power Supply
| Power Consumption | 139.5 W |
Remote Control
| Internet Access In Remote | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Vizio OS |
| Wi-Fi | Yes |
| Band Support | 2.5GHz, 5GHz |
| Wifi Version | WiFi 6E |
| Bluetooth | Yes, v5.2 |
| Supported Apps | Netflix, Prime Video, Disney+, HBO Max, etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














