Vu Masterpiece Frame Series 2025 55 inch Ultra … vs Philips 55MLED610/94 55 inch Ultra HD 4K Smart …
Add Product
Add Product
vsAdd Product
- Like
- Comment
- Share
General
| Model | 55MASTERPIECE | 55MLED610/94 |
| Type | QLED | Mini LED |
| Warranty | 1 Year | 1 Year |
| Launch Year | 2024 | 2025 |
Display
| Size (Diagonal) | 55 in | 55 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Backlight Type | 800 Nits | |
| Refresh Rate | 120 Hz | 120 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 | 16:9 |
| Viewing Angle | 178 ° Horizontal, 178 ° Vertical | |
| HDR | Yes | Yes |
| HDR Format Types | HDR10, HDR10+, HLG, Dolby Vision | HDR10, HDR10+, Dolby Vision |
| High Frame Rate (HFR) | Yes, 4K@144Hz (VRR) | |
| Dimming Technology | Full Array Local Dimming |
Physical Design
| Weight (without Stand) | 9.4 kg | |
| Dimensions | 1233 (W) x 722 (H) x 87 (D) mm | 1226 (W) x 720 (H) x 79 (D) mm |
| Dimensions With Stand | 1233 (W) x 758 (H) x 212 (D) mm |
Video
| Filmmaker Mode | Yes | Yes |
| Upscaling | Yes | Yes |
| Wide Color Gamut | Yes | Yes |
Audio
| Speaker Configuration | 2.1.2 Channel | |
| Number Of Speakers | 6 | 2 |
| Total Speaker Output | 124 W | 36 W |
| Output Per Speaker | 21 W | 18 W |
| Number Of Subwoofers | 1 | |
| Sound Technology | Dolby Atmos | Dolby Atmos |
Connectivity
| USB Ports | 2 | 2 |
| HDMI Ports | 3 | 3 |
| HDMI Version | 2.1 | |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 | |
| HDMI Audio Return Channel | Yes, eARC | Yes |
| Optical Digital Audio Out | Yes | Yes |
| Screen Mirroring | Yes | Yes |
| Miracast | Yes | |
| Built-In Chromecast | Yes | Yes |
| Ethernet | Yes | Yes |
Gaming
| Variable Refresh Rate | Yes | Yes |
| Auto Low Latency Mode (ALLM) | Yes | Yes |
Power Supply
| Power Consumption | 182 W | |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
Remote Control
| Universal Control Remote | Yes | |
| Internet Access In Remote | Yes | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes | Yes |
| Operating System (OS) | Google TV | Google TV |
| APP Store Type | Google Play Store | Google Play Store |
| Wi-Fi | Yes | Yes |
| Band Support | 2.4/5GHz | |
| Voice Assistant | Yes | Yes |
| Voice Search | Yes | Yes |
| Bluetooth | Yes, v5 | Yes |
| RAM | 3 GB | 2 GB |
| Storage | 16 GB | 32 GB |
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Related Comparisons
Philips 55MLED610/94 55 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV vs Hisense U7Q 55 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (55U7Q)
Vu Masterpiece Frame Series 2025 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (55MASTERPIECE) vs Vu Vibe DV Series 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (55VIBE-DV)
Philips 55MLED610/94 55 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV vs TCL C6KS 55 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (55C6KS)
Vu Masterpiece Frame Series 2025 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (55MASTERPIECE) vs Hisense U7Q 55 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (55U7Q)
Philips 55MLED610/94 55 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV vs Hisense E7Q PRO Series 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (55E7Q PRO)