


VW Pro Series VW65GQ2 65 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV
$417.96 • View Prices • By VW
VW Pro Series VW65GQ2 65 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV price in United States starts from $417.96.
- Share
$417.96
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 65 in, QLED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 60 W Output
- Quad Core Processor, 2 GB RAM, 32 GB Storage
- HDR
- 3 HDMI Ports, 2 USB Ports
VW Pro Series VW65GQ2 65 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV Specs
Group: $35,000 to $45,000
Display
- 65 inch DisplayLargest
- QLED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
- HDR
Audio
- Dolby Audio
- 60 W Speaker Output
Connectivity
- 3 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- Ethernet
Smart Features
- Wifi, Bluetooth
- Quad Core Processor
- 2 GB RAM, 32 GB Storage
Remote Features
- Internet Access on Remote
VW Pro Series VW65GQ2 65 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV Price History
You can check the price history of VW Pro Series VW65GQ2 65 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV below. The current price is $39,999. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Sony BRAVIA 3 II 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43XR30M2) vs Sony Bravia 3 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43S30)
TCL Class S4 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (43S450R) vs TCL Q65 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (43Q651G)
TCL QM8K 65 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (65QM8K) vs LG B5 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65B5PUA)
TCL QM6K 75 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (75QM6K) vs Sony Bravia 2 II 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-55S20M2)
LG evo G4 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65G4SUB) vs Vizio VQM65C 65 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV
LG evo C4 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65C4PUA) vs TCL Q31K Series 32 inch Full HD Smart QLED TV (32Q31K)VW Pro Series VW65GQ2 65 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV Full Specs
General
| Model | VW65GQ2 |
| Type | QLED |
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | 1 Number Tv Unit, 1 Number Remote Control, 1 Number Power Cord, 1 Number User Manual, 2 Number Aaa Batteries, 2 Number Stands, 4 Number Stand Screw |
| Launch Year | 2026 |
Display
| Size (Diagonal) | 65 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10, HDR10+, HLG |
Audio
| Total Speaker Output | 60 W |
| Sound Technology | Dolby Audio |
Connectivity
| USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | 3 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| HDMI Audio Return Channel | Yes |
| Optical Digital Audio Out | Yes |
| Ethernet | Yes |
Gaming
| Auto Low Latency Mode (ALLM) | Yes |
Remote Control
| Internet Access In Remote | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Google TV |
| APP Store Type | Google Play Store |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes, v5.1 |
| Processor Cores | 4 |
| RAM | 2 GB |
| Storage | 32 GB |
| Supported Apps | Netflix, Prime Video, YouTube, etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












