
Xiaomi X Series 2026 65 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV
$417.96 • Coming Soon • By Xiaomi
Xiaomi X Series 2026 65 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV price in United States starts from $417.96.
- Share
This is an Upcoming TV.
Xiaomi X Series 2026 65 inch Ultra HD … is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Xiaomi X Series 2026 65 inch Ultra HD … is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Features
- 65 in, Mini LED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- MediaTek MT9655 Processor, 4 GB RAM, 64 GB Storage
- HDR, Dolby Vision, High Frame Rate (HFR)
- 3 HDMI Ports, 2 USB Ports
- Dolby Atmos
UPCOMING
Xiaomi X Series 2026 65 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV Specs
Group: $35,000 to $45,000
Display
- 65 inch DisplayLargest
- Mini LED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 144 Hz Refresh Rate
- HDR, Dolby Vision
Audio
- Dolby Atmos
Connectivity
- 3 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- Ethernet
Smart Features
- Screen Mirroring, Wifi, Bluetooth
- MediaTek MT9655 Processor
- 4 GB RAM, 64 GB Storage
Remote Features
- Internet Access on Remote
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Xiaomi X Series 2026 65 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV vs Xiaomi X Pro 2025 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (L43MB-APIN)
Xiaomi X Series 2026 65 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV vs Xiaomi FX Pro Series 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (L55MB-FPIN)
Xiaomi X Series 2026 65 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV vs LG QNED 8GA 55 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (55QNED8GA6A)
Xiaomi X Series 2026 65 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV vs Hisense E7Q PRO Series 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (55E7Q PRO)
Xiaomi X Series 2026 65 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV vs Philips 55MLED610/94 55 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV
Xiaomi X Series 2026 65 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV vs Lumio Vision 9 55 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (EPIC1-ADSG)Xiaomi X Series 2026 65 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV Full Specs
General
| Model | X Series 2026 |
| Type | Mini LED |
Display
| Size (Diagonal) | 65 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Brightness | 1200 nits |
| Contrast Ratio | 12,000,000:1 |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10, HDR10+, HLG, Dolby Vision |
| High Frame Rate (HFR) | Yes |
| Anti Reflection | Yes |
Video
| Filmmaker Mode | Yes |
| Upscaling | Yes |
| Wide Color Gamut | Yes |
Audio
| Sound Technology | Dolby Atmos |
Connectivity
| USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | 3 |
| HDMI Version | 2.1 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| HDMI Audio Return Channel | Yes |
| Optical Digital Audio Out | Yes |
| Screen Mirroring | Yes |
| Ethernet | Yes |
Gaming
| Variable Refresh Rate | Yes |
| Adaptive Sync | Yes, FreeSync Premium |
| HGiG | Yes |
| Game Optimizer | Yes |
| Auto Low Latency Mode (ALLM) | Yes |
Remote Control
| Universal Control Remote | Yes |
| Internet Access In Remote | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Wifi Version | Wi-Fi 6 |
| Voice Assistant | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Processor | MediaTek MT9655 |
| Processor Cores | 4 |
| RAM | 4 GB |
| Storage | 64 GB |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











