


Black & Decker BPW30MW 3 cu ft Fully Automatic Top Load Washer only
$449.99 • Out Of Stock • By Black & Decker
Black & Decker BPW30MW 3 cu ft Fully Automatic Top Load Washer only is an Inverter Fully Automatic Top Load Washing Machine. Notable features include Anti-Vibration, Delay Start and Load Balancing.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Washing Machine is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$449.99
Search
Black & Decker BPW30MW 3 cu ft Fully Automatic Top Load Washer only price in United States is $449.99. The lowest price is available at Amazon.
Features
- Washer
- Fully Automatic, Top Load
- 3 cu ft Capacity
- Pulsator
- LED Display
- Inverter Technology, Anti Vibration
- Timer
- Shock Proof
OUT OF STOCK
Black & Decker BPW30MW 3 cu ft Fully Automatic Top Load Washer… Specs
- Washer
- Fully Automatic, Top Load
- 3 cu ft Capacity
- Pulsator
- LED Display
- Inverter Technology, Anti Vibration
- Timer
- Shock Proof
General
| Brand | Black & Decker |
| Model | BPW30MW |
| Type | Washer |
| Function and Load | Fully Automatic, Top Load |
| Panel Display | LED Display |
| Control Type | Buttons |
| Sales Package | 1 U Washer, Hose Drain, Hose Inlet, User Manual, Installation guide |
Design and Body
| Weight | 45 kg |
| Height | 100.08 cm |
| Width | 60.2 cm |
| Depth | 62.99 cm |
| Transparent Window | Yes |
| Tempered Glass Window | Yes |
| Indicator Light | Yes |
| Indicator Type | End of Cycle Indicator, Time Left Display |
Technical
| Capacity | 3 cu ft |
| Method of Washing | Pulsator |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
| Door Alarm | Yes |
Smart Features
| Wi-Fi Connectivity | No |
| APP Control | No |
| Voice Control | No |
Washing Modes
| Spin Only | Yes |
| Other Washing Modes | Normal, Heavy, Delicate, Quick, Bulky |
Power Features
| Power Required | 120V |
Features
| Timer | Yes |
| Inverter Technology | Yes |
| Delay Start | Yes |
| Load Balancing | Yes |
| Anti Vibration Technology | Yes |
Black & Decker BPW30MW 3 cu ft Fully Automatic Top Load Washer… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Compared With
Google Pixel 10 Pro XL vs OnePlus 15
Samsung Galaxy A56 5G vs Samsung Galaxy S24 FE (256GB)
Apple iPhone 17 Pro vs Apple iPhone 14 Pro

Xiaomi Poco X7 Pro 5G (12GB RAM + 512GB) vs Xiaomi Poco X7 Pro 5G (12GB RAM + 256GB)Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













