


Black & Decker BPWM20W 2 cu ft Fully Automatic Top Load Washer only
$386.09 • View Prices • By Black & Decker
Black & Decker BPWM20W 2 cu ft Fully Automatic Top Load Washer only is an Inverter Fully Automatic Top Load Washing Machine. Notable features include Anti-Vibration, Delay Start and Load Balancing.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Black & Decker BPWM20W 2 cu ft Fully Automatic Top Load Washer only price in United States is $386.09. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Washer
- Fully Automatic, Top Load
- 2 cu ft Capacity
- Pulsator
- LED Display
- Inverter Technology, Anti Vibration
- Timer
- Shock Proof
Black & Decker BPWM20W 2 cu ft Fully Automatic Top Load Washer… Specs
- Washer
- Fully Automatic, Top Load
- 2 cu ft Capacity
- Pulsator
- LED Display
- Inverter Technology, Anti Vibration
- Timer
- Shock Proof
General
| Brand | Black & Decker |
| Model | BPWM20W |
| Type | Washer |
| Function and Load | Fully Automatic, Top Load |
| Panel Display | LED Display |
| Control Type | Buttons |
| Sales Package | 1 U Washer, Hose Drain, Hose Inlet, User Manual, Installation guide |
Design and Body
| Weight | 36.02 kg |
| Height | 93.98 cm |
| Width | 54.86 cm |
| Depth | 56.39 cm |
| Transparent Window | Yes |
| Tempered Glass Window | Yes |
| Indicator Light | Yes |
| Indicator Type | End of Cycle Indicator, Time Left Display |
Technical
| Capacity | 2 cu ft |
| Method of Washing | Pulsator |
| Temperature Range | Hot, Warm, and Cold |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
| Door Alarm | Yes |
Smart Features
| Wi-Fi Connectivity | No |
| APP Control | No |
| Voice Control | No |
Washing Modes
| Spin Only | Yes |
| Other Washing Modes | Normal, Heavy, Delicate, Quick, Bulky |
Power Features
| Power Required | 120V |
Features
| Timer | Yes |
| Inverter Technology | Yes |
| Delay Start | Yes |
| Load Balancing | Yes |
| Anti Vibration Technology | Yes |
Black & Decker BPWM20W 2 cu ft Fully Automatic Top Load Washer… Prices
8% (price dropped by $32 in one month)
Black & Decker BPWM20W 2 cu ft Fully Automatic Top Load Washer… Price History
You can check the price history of Black & Decker BPWM20W 2 cu ft Fully Automatic Top Load Washer only below. The current price is $386.09. Over the past month, there has been a decrease of $32 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Related Searches
Compared With

Samsung Galaxy A17 5G (6GB RAM + 128GB) vs Samsung Galaxy A56 5G
Samsung Galaxy Z Fold 7 (12GB RAM + 512GB) vs Samsung Galaxy Z Flip 7 (512GB)
Xiaomi 16 Ultra vs Samsung Galaxy S26 Ultra
Apple iPhone 16 Pro (256GB) vs Samsung Galaxy S26 Ultra
Xiaomi Redmi K90 Pro Max vs iQOO 15
Apple iPhone 17 Pro vs Apple iPhone 17Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














