



Equator EZ 4650 CV 1.62 cu ft Fully Automatic Front Load Washing Machine
$1,349 • View Prices • By Equator
Equator EZ 4650 CV 1.62 cu ft Fully Automatic Front Load Washing Machine is an Inverter Fully Automatic Front Load Washing Machine with Dryer. It has a maximum spin speed of 1400 RPM. Notable features include Quick Wash, Inbuilt Heater, Self Clean, Anti-Vibration and Child Lock.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Equator EZ 4650 CV 1.62 cu ft Fully Automatic Front Load Washing Machine price in United States is $1,349. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Front Load
- 1.62 cu ft Capacity
- Tumble
- LED Display
- Inverter Technology, Anti Vibration
- Inbuilt Heater, Timer, Self Clean
- Door Lock, Child Lock, Shock Proof
Equator EZ 4650 CV 1.62 cu ft Fully Automatic Front Load Wash… Specs
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Front Load
- 1.62 cu ft Capacity
- Tumble
- LED Display
- Inverter Technology, Anti Vibration
- Inbuilt Heater, Timer, Self Clean
- Door Lock, Child Lock, Shock Proof
General
| Brand | Equator |
| Model | EZ 4650 CV |
| Type | Washing Machine with Dryer |
| Dryer Type | Convertible Venting / Condensing |
| Function and Load | Fully Automatic, Front Load |
| Panel Display | LED Display |
| Control Type | Touch, Mechanical Knob |
| Sales Package | 1 U Washing Machine, Hose Drain, Hose Inlet, User Manual, Installation guide |
Design and Body
| Drum Type | Stainless Steel |
| Weight | 73.03 kg |
| Height | 85.09 cm |
| Width | 59.94 cm |
| Depth | 55.37 cm |
| Transparent Window | No |
| Tempered Glass Window | Yes |
| Indicator Light | Yes |
| Indicator Type | End of Cycle Indicator, Time Left Display |
Technical
| Capacity | 1.62 cu ft |
| Maximum Spin Speed | 1400 RPM |
| Method of Washing | Tumble |
| Built-in Heater | Yes |
Safety Features
| Door Lock | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Shock Proof | Yes |
| Door Alarm | Yes |
Smart Features
| Wi-Fi Connectivity | No |
| APP Control | No |
| Voice Control | No |
Washing Modes
| Quick Wash | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Self Clean | Yes |
| Daily Wash | Yes |
| Other Washing Modes | Prewash, ECO, Sanitize, Allergen, Sensor Dry |
Power Features
| Power Required | 120V |
Features
| Timer | Yes |
| Inverter Technology | Yes |
| Delay Start | Yes |
| Load Balancing | Yes |
| Anti Vibration Technology | Yes |
| Extra Features | Marine-Grade Combo Washer & Dryer, Convertible Drying |
Equator EZ 4650 CV 1.62 cu ft Fully Automatic Front Load Wash… Prices
9% (price increased by $124 in one month)
Equator EZ 4650 CV 1.62 cu ft Fully Automatic Front Load Wash… Price History
You can check the price history of Equator EZ 4650 CV 1.62 cu ft Fully Automatic Front Load Washing Machine below. The current price is $1,349. Over the past month, there has been a increase of $124 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Related Searches
Compared With

Xiaomi Poco X7 Pro 5G (12GB RAM + 512GB) vs Xiaomi Poco X7 Pro 5G (12GB RAM + 256GB)
Apple iPhone 18 Pro Max vs Apple iPhone 15 Pro Max
Samsung Galaxy A16 5G vs Samsung Galaxy A37 5G
Apple iPhone 17 (512GB) vs OnePlus 15
HP V24v G5 23.8 inch Full HD Monitor vs LG UltraGear 27GS50F-B 27 inch Full HD Gaming Monitor
Apple iPhone 17 Pro Max vs Xiaomi 18 Pro MaxDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















