
Hamilton Beach HBPW21OAMZ 2 cu ft Fully Automatic Front Load Washer only
$399.99 • Out Of Stock • By Hamilton Beach
Hamilton Beach HBPW21OAMZ 2 cu ft Fully Automatic Front Load Washer only is a Fully Automatic Top Load Washing Machine. Notable features include Quick Wash, Anti-Vibration and Stainless Steel Tub.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Washing Machine is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$399.99
Search
Hamilton Beach HBPW21OAMZ 2 cu ft Fully Automatic Front Load Washer only price in United States is $399.99. The lowest price is available at Amazon.
Features
- Washer
- Fully Automatic, Top Load
- 2 cu ft Capacity
- Pulsator
- LED Display
- Anti Vibration
- Stainless Steel Tub
- Timer
OUT OF STOCK
Hamilton Beach HBPW21OAMZ 2 cu ft Fully Automatic Front Load W… Specs
- Washer
- Fully Automatic, Top Load
- 2 cu ft Capacity
- Pulsator
- LED Display
- Anti Vibration
- Stainless Steel Tub
- Timer
General
| Brand | Hamilton Beach |
| Model | HBPW21OAMZ |
| Type | Washer |
| Function and Load | Fully Automatic, Top Load |
| Panel Display | LED Display |
| Control Type | Buttons |
| Sales Package | 1 U Washer, Hose Drain, Hose Inlet, User Manual, Installation guide |
Design and Body
| Tub Material | Stainless Steel |
| Weight | 43.55 kg |
| Height | 91.44 cm |
| Width | 55.88 cm |
| Depth | 53.34 cm |
| Transparent Window | Yes |
| Tempered Glass Window | Yes |
| Indicator Light | Yes |
| Indicator Type | Time Left Display |
Technical
| Capacity | 2 cu ft |
| Method of Washing | Pulsator |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
| Door Alarm | Yes |
Smart Features
| Wi-Fi Connectivity | No |
| APP Control | No |
| Voice Control | No |
Washing Modes
| Quick Wash | Yes |
| Cotton Wash | Yes |
| Other Washing Modes | Jean, Crease Care, Normal and Air dry |
Power Features
| Power Required | 120V |
Features
| Timer | Yes |
| Anti Vibration Technology | Yes |
Hamilton Beach HBPW21OAMZ 2 cu ft Fully Automatic Front Load W… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Related Searches
Compared With

Honor 400 Pro vs Xiaomi 15T Pro
Apple iPhone 17 Pro Max vs Apple iPhone 18 Pro Max
Xiaomi Redmi K90 Pro Max vs iQOO 15
Samsung Galaxy S26 Ultra vs OnePlus 15
Acer Predator Helios Neo 16 AI PHN16-73-97FV Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 12GB RTX 5070Ti) vs Asus ROG Strix G18 2025 G814FM-DS95 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 9955HX/ 16GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Apple MacBook Pro 14 2025 Laptop (Apple M5/ 24GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Asus ROG Strix G18 2025 G814FM-DS95 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 9955HX/ 16GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











