


Hamilton Beach HBWD270 2.7 cu ft Fully Automatic Front Load Washing Machine
$979.53 • View Prices • By Hamilton Beach
Hamilton Beach HBWD270 2.7 cu ft Fully Automatic Front Load Washing Machine is an Inverter Fully Automatic Front Load Washing Machine with Dryer. Notable features include Inbuilt Heater, Anti-Vibration, Child Lock, Delay Start and Load Balancing.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Hamilton Beach HBWD270 2.7 cu ft Fully Automatic Front Load Washing Machine price in United States is $979.53. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Front Load
- 2.7 cu ft Capacity
- Inverter Technology, Anti Vibration
- Inbuilt Heater, Timer
- Door Lock, Child Lock, Shock Proof
Hamilton Beach HBWD270 2.7 cu ft Fully Automatic Front Load Wa… Specs
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Front Load
- 2.7 cu ft Capacity
- Inverter Technology, Anti Vibration
- Inbuilt Heater, Timer
- Door Lock, Child Lock, Shock Proof
General
| Brand | Hamilton Beach |
| Model | HBWD270 |
| Type | Washing Machine with Dryer |
| Function and Load | Fully Automatic, Front Load |
| Control Type | Touch, Mechanical Knob |
| Sales Package | 1 U Washing Machine, Hose Drain, Hose Inlet, User Manual, Installation guide |
Design and Body
| Drum Type | Stainless Steel |
| Height | 86.36 cm |
| Width | 60.96 cm |
| Depth | 58.42 cm |
| Transparent Window | Yes |
| Tempered Glass Window | Yes |
| Indicator Light | Yes |
| Indicator Type | End of Cycle Indicator, Time Left Display |
Technical
| Capacity | 2.7 cu ft |
| Built-in Heater | Yes |
| Temperature Range | 5 |
Safety Features
| Door Lock | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Shock Proof | Yes |
| Door Alarm | Yes |
Smart Features
| Wi-Fi Connectivity | No |
| APP Control | No |
| Voice Control | No |
Washing Modes
| Other Washing Modes | Intensive Wash, Wool, Delicate, Night Wash, Pre Wash, Synthetic, Sports Wear, Jean, Baby Care, Clean Tub, 4 Drying cycle |
Power Features
| Power Required | 120V |
Features
| Timer | Yes |
| Inverter Technology | Yes |
| Delay Start | Yes |
| Load Balancing | Yes |
| Anti Vibration Technology | Yes |
Hamilton Beach HBWD270 2.7 cu ft Fully Automatic Front Load Wa… Prices
8% (price increased by $77 in one month)
Hamilton Beach HBWD270 2.7 cu ft Fully Automatic Front Load Wa… Price History
You can check the price history of Hamilton Beach HBWD270 2.7 cu ft Fully Automatic Front Load Washing Machine below. The current price is $979.53. Over the past month, there has been a increase of $77 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Related Searches
Compared With

Samsung Galaxy S25 Edge vs Samsung Galaxy S25 FE (256GB)
OnePlus 13 vs OnePlus 15
Samsung Galaxy S25 FE vs Samsung Galaxy S26 FE
Apple MacBook Pro 14 2025 Laptop (Apple M5/ 24GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Asus ROG Strix G18 2025 G814FM-DS95 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 9955HX/ 16GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Xiaomi Redmi Note 15 Pro vs Honor X9d
Samsung Galaxy A17 vs Samsung Galaxy A36 5GDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














