

IFB TL751MS2SID 7.5 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine
$253.11 • Out Of Stock • By IFB
IFB TL751MS2SID 7.5 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine price in United States starts from $253.11.
- Share
This Washing Machine is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$253.11
Search
Features
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Top Load
- 7.5 kg Capacity
- Triadic Pulsator
- LED Display
- Stainless Steel Tub
- Inbuilt Heater, Self Clean
- Child Lock, Shock Proof
OUT OF STOCK
IFB TL751MS2SID 7.5 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine Specs
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Top Load
- 7.5 kg Capacity
- Triadic Pulsator
- LED Display
- Stainless Steel Tub
- Inbuilt Heater, Self Clean
- Child Lock, Shock Proof
General
| Brand | IFB |
| Model | TL751MS2SID |
| Type | Washing Machine with Dryer |
| Dryer Type | Spin |
| Function and Load | Fully Automatic, Top Load |
| Panel Display | LED Display |
| Control Type | Membrane with Tactile Switch |
| Launch Year | 2025 |
| Sales Package | 1 U Washing Machine, User Manual, Warranty Card |
Design and Body
| Tub Material | Stainless Steel |
| Drum Type | Crescent Moon Drum |
| Weight | 31 kg |
| Height | 94.6 cm |
| Width | 54.3 cm |
| Depth | 57.5 cm |
| Transparent Window | Yes |
| Tempered Glass Window | Yes |
| Glass Type | Tinted |
| Indicator Light | Yes |
| Indicator Type | Time Left Display |
Technical
| Capacity | 7.5 kg |
| Maximum Spin Speed | 720 RPM |
| Method of Washing | Triadic Pulsator |
| Built-in Heater | Yes |
| Motor Type | Eco Inverter |
| Temperature Range | 40°C, 60°C |
Safety Features
| Child Lock | Yes |
| Shock Proof | Yes |
Smart Features
| Wi-Fi Connectivity | No |
| APP Control | No |
| Voice Control | No |
| Remote Diagnostics | No |
| Smart Diagnostics | No |
| Automatic Updates | No |
| Additional Smart Features | AI Technology |
Washing Modes
| Quick Wash | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Self Clean | Yes |
| Daily Wash | Yes |
| Cotton Wash | Yes |
| Steam Wash | Yes |
| Other Washing Modes | Delicate, Clean Tub, Pre Wash, Mixed Fabric, Baby Care, StainFighter, Curtain/Blanket, Hygiene/Anti-allergen |
Power Features
| Power Required | 220 - 240 V |
| Star Rating | 5 |
Features
| Delay Start | Yes |
| Fuzzy Logic | Yes |
| Extra Features | Water Level Selector, Power Steam, Aqua Energie, Activ Mix, Machine Mobility |
Warranty
| Warranty | 4 years |
| Warranty Type | Comprehensive |
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Related Searches
Compared With

Xiaomi Poco F8 Ultra vs Apple iPhone 14 Pro Max (256GB)
Samsung Galaxy A17 vs Samsung Galaxy A56 5G (256 GB)
Lenovo LOQ 15AHP10 83JG007PUS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 250/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Lenovo Legion 5 15AHP10 83M00001US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 260/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Xiaomi Poco X7 Pro 5G (12GB RAM + 512GB) vs Samsung Galaxy S26 Ultra
Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs Asus ROG Strix G17 G713PI-DS94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 7945HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 4070)
Samsung Galaxy A57 vs Samsung Galaxy A53 5GDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











