



LG P1040RGAZ 10 kg Semi Automatic Washing Machine
$157.72 • View Prices • By LG
LG P1040RGAZ 10 kg Semi Automatic Washing Machine price in United States starts from $157.72.
- Share
$157.72
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Washing Machine with Dryer
- Semi Automatic, Top Load
- 10 kg Capacity
- Pulsator
- Plastic Tub
- Timer
- Shock Proof
- Quick Wash, Spin Only, Water Level Selector
LG P1040RGAZ 10 kg Semi Automatic Washing Machine Specs
- Washing Machine with Dryer
- Semi Automatic, Top Load
- 10 kg Capacity
- Pulsator
- Plastic Tub
- Timer
- Shock Proof
- Quick Wash, Spin Only, Water Level Selector
General
| Brand | LG |
| Model | P1040RGAZ |
| Type | Washing Machine with Dryer |
| Dryer Type | Spin Dry |
| Function and Load | Semi Automatic, Top Load |
| Sales Package | 1 Washing Machine, Drain Hose, User Manual, Service Manual |
Design and Body
| Tub Material | Plastic |
| Weight | 29 kg |
| Height | 102 cm |
| Width | 88 cm |
| Depth | 53 cm |
| Tempered Glass Window | Yes |
Technical
| Capacity | 10 kg |
| Maximum Spin Speed | 1200 RPM |
| Method of Washing | Pulsator |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
Washing Modes
| Quick Wash | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Other Washing Modes | Gentle, Normal, Strong |
Power Features
| Power Required | AC 230 V |
| Star Rating | 5 |
Features
| Timer | Yes |
| Extra Features | Water Level Selector |
Warranty
| Warranty | 2 years, Comprehensive Warranty on product and 5 Years Warranty on Motor from LG |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
| Warranty Type | Manufacturer |
LG P1040RGAZ 10 kg Semi Automatic Washing Machine Price History
You can check the price history of LG P1040RGAZ 10 kg Semi Automatic Washing Machine below. The current price is $15,094. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Related Searches
Compared With

LG P1040RGAZ 10 kg Semi Automatic Washing Machine vs LG P8015SGAZ 8 kg Semi Automatic Washing Machine
LG P1040RGAZ 10 kg Semi Automatic Washing Machine vs LG P8530SRAZ 8.5 Kg Semi Automatic Washing Machine
Samsung Galaxy A16 5G vs Motorola Moto G Power 5G 2025
Samsung Galaxy S26 Plus vs Samsung Galaxy A53 5G
RedMagic 11 Pro Plus vs Apple iPhone 18 Pro Max
Samsung Galaxy S24 Plus vs Samsung Galaxy S23 UltraDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













