




LG T70VBMB4ZD 7 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine
$228.65 • View Prices • By LG
LG T70VBMB4ZD 7 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine price in United States starts from $228.65.
- Share
$228.65
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Top Load
- 7 kg Capacity
- Pulsator
- LED Display
- Wi-Fi Connectivity, APP Control
- Inverter Technology
- Semi Stainless Steel Drum Tub
LG T70VBMB4ZD 7 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine Specs
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Top Load
- 7 kg Capacity
- Pulsator
- LED Display
- Wi-Fi Connectivity, APP Control
- Inverter Technology
- Semi Stainless Steel Drum Tub
General
| Country of Origin | India |
| Brand | LG |
| Model | T70VBMB4ZD |
| Type | Washing Machine with Dryer |
| Dryer Type | Spin Dry |
| Function and Load | Fully Automatic, Top Load |
| Panel Display | LED Display |
| Control Type | Digital Display |
| Launch Year | 2025 |
| Sales Package | 1 U Washing Machine, 1 Hose Pipe, 1 Warranty Card, 1 User Manual |
Design and Body
| Tub Material | Semi Stainless Steel Drum |
| Weight | 30.5 kg |
| Height | 88.5 cm |
| Width | 54 cm |
| Depth | 56 cm |
| Transparent Window | Yes |
| Tempered Glass Window | Yes |
| Glass Type | Tempered Glass |
| Indicator Light | Yes |
| Indicator Type | Time Left Display, End of Cycle Indicator |
| Body Features | Rust Proof Body |
Technical
| Capacity | 7 kg |
| Method of Washing | Pulsator |
| Motor Type | Smart Inverter Motor |
Safety Features
| Child Lock | Yes |
| Shock Proof | Yes |
Smart Features
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| APP Control | Yes, LG SmartThinQ |
| Smart Diagnostics | Yes |
Washing Modes
| Quick Wash | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Self Clean | Yes |
| Cotton Wash | Yes |
| Other Washing Modes | Mixed Fabric, Synthetic, Blanket, Jean, Delicate, Wool, Intensive Wash, Clean Tub |
Power Features
| Power Required | AC 230V |
| Star Rating | 5 |
Features
| Timer | Yes |
| Inverter Technology | Yes |
| Load Balancing | Yes |
| Inbuilt Scrubber | Yes |
| Extra Features | Water Level Selector |
Warranty
| Warranty | 2 years, Comprehensive Warranty on Product and 10 Years Warranty on Motor |
| Warranty Type | Manufacturer |
LG T70VBMB4ZD 7 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine Price History
You can check the price history of LG T70VBMB4ZD 7 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine below. The current price is $21,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Related Searches
Compared With

LG T70VBMB4ZD 7 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine vs Samsung Ecobubble WA70BG4441YY 7 kg Fully Automatic Washing Machine
LG T70VBMB4ZD 7 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine vs LG T70VBMB1Z 7 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine
Samsung Galaxy A57 vs Samsung Galaxy A16 5G
Samsung Galaxy A57 vs Samsung Galaxy S24 FE (256GB)
Apple iPhone 17 Pro Max vs Xiaomi 18 Pro Max
Xiaomi Poco F7 vs Xiaomi Poco F6 5GDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














