



LG WT6105CM 4.1 cu ft Fully Automatic Top Load Washer only
$934.99 • Out Of Stock • By LG
LG WT6105CM 4.1 cu ft Fully Automatic Top Load Washer only is an Inverter Fully Automatic Top Load Washing Machine. It has a maximum spin speed of 800 RPM. Notable features include Quick Wash, Inbuilt Heater, Anti-Vibration, Delay Start and Load Balancing.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Washing Machine is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$934.99
Search
LG WT6105CM 4.1 cu ft Fully Automatic Top Load Washer only price in United States is $934.99. The lowest price is available at Walmart.
Features
- Washer
- Fully Automatic, Top Load
- 4.1 cu ft Capacity
- Agitator
- LED Display
- Inverter Technology, Anti Vibration
- Painted Steel Body, Stainless Steel Tub
- Inbuilt Heater, Timer
OUT OF STOCK
LG WT6105CM 4.1 cu ft Fully Automatic Top Load Washer only Specs
- Washer
- Fully Automatic, Top Load
- 4.1 cu ft Capacity
- Agitator
- LED Display
- Inverter Technology, Anti Vibration
- Painted Steel Body, Stainless Steel Tub
- Inbuilt Heater, Timer
General
| Brand | LG |
| Model | WT6105CM |
| Type | Washer |
| Function and Load | Fully Automatic, Top Load |
| Panel Display | LED Display |
| Control Type | Mechanical Knob, Touch |
| Sales Package | 1 U Washer, Hose Drain, Hose Inlet, User Manual, Installation guide |
Design and Body
| Outer Body | Painted Steel |
| Tub Material | Stainless Steel Tub |
| Drum Type | NeveRust Stainless Steel Drum |
| Weight | 53.03 kg |
| Height | 68.58 cm |
| Width | 113.03 cm |
| Depth | 73.03 cm |
| Transparent Window | Yes |
| Tempered Glass Window | Yes |
| Indicator Light | Yes |
| Indicator Type | End of Cycle Indicator, Time Left Display |
Technical
| Capacity | 4.1 cu ft |
| Maximum Spin Speed | 800 RPM |
| Method of Washing | Agitator |
| Built-in Heater | Yes |
| Motor Type | Inverter Direct Drive Motor |
| Temperature Range | Cold, Hot, Warm |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
| Door Alarm | Yes |
Smart Features
| Wi-Fi Connectivity | No |
| APP Control | No |
| Voice Control | No |
| Smart Diagnostics | Yes |
Washing Modes
| Quick Wash | Yes |
| Other Washing Modes | Bedding, Deep Wash, Delicates, Heavy Duty, Normal, Speed Wash, Tub Clean, Waterproof |
Power Features
| Power Required | 120V |
Features
| Timer | Yes |
| Inverter Technology | Yes |
| Delay Start | Yes |
| Load Balancing | Yes |
| Anti Vibration Technology | Yes |
| Extra Features | Water Level Selector, Turbowash 3D |
LG WT6105CM 4.1 cu ft Fully Automatic Top Load Washer only Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Related Searches
Compared With

Apple iPhone 16 Pro (512GB) vs Apple iPhone 17 (512GB)
Xiaomi Redmi Note 14 Pro Plus 5G vs Xiaomi Redmi Note 15 Pro Plus
Xiaomi Poco X7 Pro 5G (12GB RAM + 512GB) vs Samsung Galaxy S26 Ultra
Apple iPhone 17 (512GB) vs Xiaomi 17
Samsung Galaxy S25 (256GB) vs Apple iPhone 17 Pro Max
Samsung Galaxy S26 vs Samsung Galaxy S26 FEDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














