


Magic Chef MCSTCW09W2 0.9 cu ft Fully Automatic Top Load Washer only
$299.99 • View Prices • By Magic Chef
Magic Chef MCSTCW09W2 0.9 cu ft Fully Automatic Top Load Washer only is a Fully Automatic Top Load Washing Machine. Notable features include Quick Wash, Anti-Vibration, Delay Start, Load Balancing and Water Level Selector.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Magic Chef MCSTCW09W2 0.9 cu ft Fully Automatic Top Load Washer only price in United States is $299.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Washer
- Fully Automatic, Top Load
- 0.9 cu ft Capacity
- Pulsator
- LED Display
- Anti Vibration
- Timer
- Shock Proof
Magic Chef MCSTCW09W2 0.9 cu ft Fully Automatic Top Load Washe… Specs
- Washer
- Fully Automatic, Top Load
- 0.9 cu ft Capacity
- Pulsator
- LED Display
- Anti Vibration
- Timer
- Shock Proof
General
| Brand | Magic Chef |
| Model | MCSTCW09W2 |
| Type | Washer |
| Function and Load | Fully Automatic, Top Load |
| Panel Display | LED Display |
| Control Type | Buttons |
| Sales Package | 1 U Washer, Hose Drain, Hose Inlet, User Manual, Installation guide |
Design and Body
| Weight | 58.02 kg |
| Height | 78.99 cm |
| Width | 43.94 cm |
| Depth | 44.96 cm |
| Transparent Window | Yes |
| Tempered Glass Window | Yes |
| Indicator Light | Yes |
| Indicator Type | Time Left Display |
Technical
| Capacity | 0.9 cu ft |
| Method of Washing | Pulsator |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
| Door Alarm | Yes |
Smart Features
| Wi-Fi Connectivity | No |
| APP Control | No |
| Voice Control | No |
Washing Modes
| Quick Wash | Yes |
| Other Washing Modes | 5 Wash Programs |
Power Features
| Power Required | 120V |
Features
| Timer | Yes |
| Delay Start | Yes |
| Load Balancing | Yes |
| Anti Vibration Technology | Yes |
| Extra Features | Water Level Selector |
Magic Chef MCSTCW09W2 0.9 cu ft Fully Automatic Top Load Washe… Prices
5% (price dropped by $15 in one month)
Magic Chef MCSTCW09W2 0.9 cu ft Fully Automatic Top Load Washe… Price History
You can check the price history of Magic Chef MCSTCW09W2 0.9 cu ft Fully Automatic Top Load Washer only below. The current price is $299.99. Over the past month, there has been a decrease of $15 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Related Searches
Compared With

Asus ROG Phone 10 vs Red Magic 11 Pro
Samsung Galaxy A57 vs Samsung Galaxy S25 FE (512GB)
Apple iPhone 17 vs Apple iPhone 16 Pro (256GB)
Samsung Galaxy S26 Ultra (12GB RAM + 512GB) vs Samsung Galaxy Z Fold 7
Apple iPhone 17 vs Nothing Phone 3a (12GB RAM + 256GB)
Samsung Galaxy S26 Ultra (16GB RAM + 1TB) vs Apple iPhone 17 Pro MaxDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














