
Midea MLTW41A1BMG 4.1 cu ft Fully Automatic Top Load Washer only
$628.12 • View Prices • By Midea
Midea MLTW41A1BMG 4.1 cu ft Fully Automatic Top Load Washer only is an Inverter Fully Automatic Top Load Washing Machine. Notable features include Quick Wash, Anti-Vibration, Delay Start, Load Balancing and Water Level Selector.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Midea MLTW41A1BMG 4.1 cu ft Fully Automatic Top Load Washer only price in United States is $628.12. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Washer
- Fully Automatic, Top Load
- 4.1 cu ft Capacity
- Agitator
- LED Display
- Inverter Technology, Anti Vibration
- Painted Steel Body, Stainless Steel Tub
- Timer
Midea MLTW41A1BMG 4.1 cu ft Fully Automatic Top Load Washer only Specs
- Washer
- Fully Automatic, Top Load
- 4.1 cu ft Capacity
- Agitator
- LED Display
- Inverter Technology, Anti Vibration
- Painted Steel Body, Stainless Steel Tub
- Timer
General
| Brand | Midea |
| Model | MLTW41A1BMG |
| Type | Washer |
| Function and Load | Fully Automatic, Top Load |
| Panel Display | LED Display |
| Control Type | Buttons, Mechanical Knob |
| Sales Package | 1 U Washer, Hose Drain, Hose Inlet, User Manual, Installation guide |
Design and Body
| Outer Body | Painted Steel |
| Tub Material | Stainless Steel Tub |
| Weight | 51.89 kg |
| Height | 106.93 cm |
| Width | 65.02 cm |
| Depth | 71.88 cm |
| Transparent Window | Yes |
| Tempered Glass Window | Yes |
| Indicator Light | Yes |
Technical
| Capacity | 4.1 cu ft |
| Method of Washing | Agitator |
| Temperature Range | 4 |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
| Door Alarm | Yes |
Smart Features
| Wi-Fi Connectivity | No |
| APP Control | No |
| Voice Control | No |
Washing Modes
| Quick Wash | Yes |
| Other Washing Modes | Normal, Bedding, Heavy Duty, Whites, Quick Wash, Delicates, Rinse & Spin, Tub Clean |
Power Features
| Power Required | 120V |
| Power Consumption | 120 W |
Features
| Timer | Yes |
| Inverter Technology | Yes |
| Delay Start | Yes |
| Load Balancing | Yes |
| Anti Vibration Technology | Yes |
| Extra Features | Water Level Selector, Detergent, Liquid Detergent, Softener, Bleach Dispenser |
Midea MLTW41A1BMG 4.1 cu ft Fully Automatic Top Load Washer only Prices
7% (price dropped by $42 in one month)
Midea MLTW41A1BMG 4.1 cu ft Fully Automatic Top Load Washer only Price History
You can check the price history of Midea MLTW41A1BMG 4.1 cu ft Fully Automatic Top Load Washer only below. The current price is $628.12. Over the past month, there has been a decrease of $42 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Compared With

Apple iPhone 16 (512GB) vs OnePlus 13 (16GB RAM + 512GB)
Xiaomi Redmi Note 15 Pro vs Honor 500
Samsung Galaxy A57 vs Samsung Galaxy S25
Samsung Galaxy A17 5G (6GB RAM + 128GB) vs Samsung Galaxy A17 4G (8GB + 256GB)
Xiaomi 15T vs Samsung Galaxy A56 5G (256 GB)
Huawei Watch GT 6 Pro vs Samsung Galaxy Watch 8 Bluetooth 44mmDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













