


Samsung WF45R6100AP 4.5 cu ft Fully Automatic Front Load Washer only
$899 • Out Of Stock • By Samsung
Samsung WF45R6100AP 4.5 cu ft Fully Automatic Front Load Washer only is an Inverter Fully Automatic Front Load Washing Machine. It has a maximum spin speed of 1200 RPM. Notable features include Quick Wash, Inbuilt Heater, Wi-Fi Connectivity, Self Clean and Anti-Vibration.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Washing Machine is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$899
Search
Samsung WF45R6100AP 4.5 cu ft Fully Automatic Front Load Washer only price in United States is $899. The lowest price is available at Amazon.
Features
- Washer
- Fully Automatic, Front Load
- 4.5 cu ft Capacity
- Tumble
- LED Display
- Wi-Fi Connectivity, APP Control
- Inverter Technology, Anti Vibration
- Inbuilt Heater, Timer, Self Clean
OUT OF STOCK
Samsung WF45R6100AP 4.5 cu ft Fully Automatic Front Load Washe… Specs
- Washer
- Fully Automatic, Front Load
- 4.5 cu ft Capacity
- Tumble
- LED Display
- Wi-Fi Connectivity, APP Control
- Inverter Technology, Anti Vibration
- Inbuilt Heater, Timer, Self Clean
General
| Brand | Samsung |
| Model | WF45R6100AP |
| Type | Washer |
| Function and Load | Fully Automatic, Front Load |
| Panel Display | LED Display |
| Control Type | Touch, Mechanical Knob |
| Sales Package | 1 U Washer, Hose Drain, Hose Inlet, User Manual, Installation guide |
Design and Body
| Drum Type | Swirl+ |
| Weight | 91.17 kg |
| Height | 98.3 cm |
| Width | 68.58 cm |
| Depth | 79.5 cm |
| Transparent Window | Yes |
| Tempered Glass Window | Yes |
| Indicator Light | Yes |
| Indicator Type | End of Cycle Indicator, Time Left Display |
Technical
| Capacity | 4.5 cu ft |
| Maximum Spin Speed | 1200 RPM |
| Method of Washing | Tumble |
| Built-in Heater | Yes |
| Motor Type | Digital Inverter Motor |
| Temperature Range | Hot, Warmer, Warm, Cool, Cold |
Safety Features
| Door Lock | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Shock Proof | Yes |
| Door Alarm | Yes |
Smart Features
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| APP Control | Yes, Samsung SmartThings |
| Additional Smart Features | Smart Care, Smart Control |
Washing Modes
| Quick Wash | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Self Clean | Yes |
| Daily Wash | Yes |
| Other Washing Modes | Synthetic, Wool, Intensive Wash, Delicate, Baby Care, Clean Tub, Jean, Allergy Care, Sports Wear, Normal, Sanitize, Heavy, Super Speed |
Power Features
| Power Required | 120V |
Features
| Timer | Yes |
| Inverter Technology | Yes |
| Delay Start | Yes |
| Load Balancing | Yes |
| Anti Vibration Technology | Yes |
| Extra Features | Powerful Steam for Gentle Cleaning, Super Clean |
Samsung WF45R6100AP 4.5 cu ft Fully Automatic Front Load Washe… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Related Searches
Compared With

Xiaomi Poco F8 Ultra vs Samsung Galaxy S26 Ultra (12GB RAM + 512GB)
Xiaomi 17 Pro Max vs Honor Magic 8 Pro
Motorola Edge 2025 vs Motorola Moto G Power (2026)
Samsung Galaxy S26 Plus vs Apple iPhone 17 Pro Max
Samsung Galaxy S23 Ultra vs Samsung Galaxy S21 Ultra
Xiaomi Redmi Note 14 Pro Plus 5G vs Xiaomi Redmi Note 15 Pro PlusDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













