

Thomson TTL8000 8 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine
$168.46 • View Prices • By Thomson
Thomson TTL8000 8 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine price in United States starts from $168.46.
- Share
$168.46
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Top Load
- 8 kg Capacity
- Pulsator
- Digital Display
- Stainless Steel Body, Stainless Steel Tub
- Timer, Self Clean
- Door Lock, Child Lock, Shock Proof
Thomson TTL8000 8 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine Specs
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Top Load
- 8 kg Capacity
- Pulsator
- Digital Display
- Stainless Steel Body, Stainless Steel Tub
- Timer, Self Clean
- Door Lock, Child Lock, Shock Proof
General
| Brand | Thomson |
| Model | TTL8000 |
| Type | Washing Machine with Dryer |
| Dryer Type | Spin Dry |
| Function and Load | Fully Automatic, Top Load |
| Panel Display | Digital Display |
Design and Body
| Outer Body | Stainless Steel |
| Tub Material | Stainless Steel |
| Weight | 29 kg |
| Height | 92.4 cm |
| Width | 54.7 cm |
| Depth | 56.3 cm |
| Tempered Glass Window | Yes |
| Indicator Light | Yes |
| Indicator Type | End of Cycle Indicator, Time Left Display |
Technical
| Capacity | 8 kg |
| Maximum Spin Speed | 700 RPM |
| Method of Washing | Pulsator |
| Built-in Heater | No |
Safety Features
| Door Lock | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Shock Proof | Yes |
Washing Modes
| Spin Only | Yes |
| Self Clean | Yes |
| Daily Wash | Yes |
| Cotton Wash | Yes |
| Eco Wash | Yes |
| Easy Care | Yes |
| Other Washing Modes | Delicate, Mixed Fabric, 10 - Eco Wash, Spin, Heavy, Saree, Quick Wash, Wash, Rinse/Spin, Water Recycle, Air Dry, Tube Clean |
Power Features
| Power Required | 220-240v |
| Star Rating | 5 |
Features
| Timer | Yes |
| Fuzzy Logic | Yes |
| Extra Features | Water Level Selector, Error Alarm, Auto Unbalance Detections, Vibration Free Cycle, Noise Free, Smart Magic Filter, 3D Waterfall |
Warranty
| Warranty | 2 years, 2 Years Warranty on Product and 5 Years Warranty on Motor |
| Warranty Type | Manufacturer |
Thomson TTL8000 8 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine Price History
You can check the price history of Thomson TTL8000 8 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine below. The current price is $15,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Related Searches
Compared With

Apple iPhone 17 Pro Max vs Apple iPhone 15 Pro
Apple iPhone 16 Pro (256GB) vs Apple iPhone 15 Pro (256GB)
Samsung Galaxy Book 4 NP750XGK-KS2US Laptop (Intel Core 7 150U/ 16GB/ 512GB/ Win11) vs Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS)
Xiaomi 17 Ultra vs Samsung Galaxy S26 Ultra

Motorola Moto G Power (2026) vs Motorola Moto G Power 5G 2023Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











