


Voltas Beko WTL8006UEAH 8 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine
$194.86 • View Prices • By Voltas Beko
Voltas Beko WTL8006UEAH 8 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine price in United States starts from $194.86.
- Share
$194.86
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Top Load
- 8 kg Capacity
- Pulsator
- Plastic Body, Stainless Steel Tub
- Inbuilt Heater, Timer
- Door Lock, Child Lock, Shock Proof
- Quick Wash, Spin Only, Water Level Selector
Voltas Beko WTL8006UEAH 8 Kg Fully Automatic Top Load Washing … Specs
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Top Load
- 8 kg Capacity
- Pulsator
- Plastic Body, Stainless Steel Tub
- Inbuilt Heater, Timer
- Door Lock, Child Lock, Shock Proof
- Quick Wash, Spin Only, Water Level Selector
General
| Brand | Voltas Beko |
| Model | WTL8006UEAH |
| Type | Washing Machine with Dryer |
| Function and Load | Fully Automatic, Top Load |
| Control Type | Buttons |
| Launch Year | 2025 |
| Sales Package | 1 Unit Washing Machine, Inlet Pipe, Drain Pipe, User Manual, Safety Guide, Rat Mesh |
Design and Body
| Outer Body | Plastic |
| Tub Material | Stainless Steel |
| Weight | 40.5 kg |
| Height | 104 cm |
| Width | 60.5 cm |
| Depth | 62 cm |
| Glass Type | Toughened |
| Indicator Light | Yes |
| Indicator Type | Time Left Display |
Technical
| Capacity | 8 kg |
| Maximum Spin Speed | 700 RPM |
| Method of Washing | Pulsator |
| Built-in Heater | Yes |
Safety Features
| Door Lock | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Shock Proof | Yes |
Smart Features
| Wi-Fi Connectivity | No |
| APP Control | No |
| Voice Control | No |
| Remote Diagnostics | No |
| Smart Diagnostics | No |
| Automatic Updates | No |
Washing Modes
| Quick Wash | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Daily Wash | Yes |
| Cotton Wash | Yes |
| Eco Wash | Yes |
| Other Washing Modes | Mixed Fabric, Delicate, Pre Wash, Intensive Wash, Clean Tub, 10 Programs |
Power Features
| Power Required | AC 230 V |
| Star Rating | 5 |
Features
| Timer | Yes |
| Fuzzy Logic | Yes |
| Extra Features | Water Level Selector, Soft-closing Lid, Rapid Drying |
Warranty
| Warranty | 1 year, Warranty on Product & 5 Years Warranty on Motor |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damages |
| Warranty Type | Comprehensive |
Voltas Beko WTL8006UEAH 8 Kg Fully Automatic Top Load Washing … Price History
You can check the price history of Voltas Beko WTL8006UEAH 8 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine below. The current price is $18,740. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Related Searches
Compared With

Voltas Beko WTL8006UEAH 8 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine vs Godrej WTEON ADAC 80 5.0 FEFH 8 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine
Voltas Beko WTL8006UEAH 8 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine vs Whirlpool Magic Clean Pro SW H 8 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine
Samsung Galaxy S25 Ultra (512GB) vs Samsung Galaxy S26 Ultra
Apple iPhone 17 Pro (512GB) vs Samsung Galaxy S26 Ultra
Samsung Galaxy A57 vs Samsung Galaxy S25 FE
Apple iPhone 17 Pro Max vs Samsung Galaxy S24 Ultra (512GB)Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












