



Blue Star IC318DCUHC 1.5 Ton 3 Star 2025 Inverter Split AC
$432.77 • View Prices • By Blue Star
Blue Star IC318DCUHC 1.5 Ton 3 Star 2025 Inverter Split AC price in United States starts from $432.77.
- Share
$432.77
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Split AC
- 1.5 Ton Capacity
- LED Panel Display
- 4-Way Air Swing, Auto Restart
- Wi-Fi Connectivity, APP Control, Voice Control
- Dehumidification, Inverter
- Hot And Cold, Turbo Mode, Sleep Mode
- Dust Filter, PM 2.5 Filter
Blue Star IC318DCUHC 1.5 Ton 3 Star 2025 Inverter Split AC Specs
- Split AC
- 1.5 Ton Capacity
- LED Panel Display
- 4-Way Air Swing, Auto Restart
- Wi-Fi Connectivity, APP Control, Voice Control
- Dehumidification, Inverter
- Hot And Cold, Turbo Mode, Sleep Mode
- Dust Filter, PM 2.5 Filter
General
| Brand | Blue Star |
| Model | IC318DCUHC |
| Type | Split |
| Panel Display | LED |
| Cooling Coverage Area | Upto 150 sq.ft |
| Launch Year | 2025 |
Design
| Dimensions | 96.4 (W) x 31.7 (H) x 21.4 (D) cm |
| Outdoor Dimensions | 89.8 (W) x 56.8 (H) x 30.6 (D) cm |
| Weight | 12 kg (Indoor Unit) 31.2 kg (Outdoor Unit) |
| Condensor Coil | Copper Condenser |
| Coating And Protection | Nano BluProtect Technology |
| Other Features | Anti Corrosive Blue Fins |
Smart Features
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| APP Control | Yes |
| Voice Control | Yes |
| Smart Diagnostics | Yes |
Modes
| Turbo Mode | Yes |
| Hot & Cold | Yes |
| Auto Mode | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Cool Mode | Yes |
| Fan Mode | Yes |
| Dehumidification | Yes |
| Dry Mode | Yes |
Air and Filters
| PM 2.5 Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Air Swing | 4-Way |
| Speed Setting | Yes |
Technical
| Capacity | 1.5 Ton |
| Cooling capacity | Cooling Capacity: 5380 W & Heating Capacity: 5600 W |
| Refrigerant | R-32 |
| Noise | (High/Medium/Low- 51/48/43/39) |
| Max Ambient Temperature | Upto 52°C |
| Compressor | Variable Speed Compressor |
Power Features
| Star Rating | 3 |
| Star Rating Year | 2025 |
| SEER Rating | 4 (ISEER (India)) |
| Inverter Technology | Yes |
| Convertible Modes | 5-in-1 Convertible Cooling Modes |
| Voltage Required | AC 230V, 50Hz |
| Annual Power Consumption | 1042.15 Units |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
| Other Safety Features | Stabilizer Free Operation, Silent Operation |
Convenience Features
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Auto Clean | Yes |
| Remote Control | Yes |
Extra
| Night Glow Buttons | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Sales Package | 1 Indoor Unit, 1 Outdoor Unit, Copper wire (3 m), Inter Connecting Pipe (3.5 m), 1 Remote, 1 Manual With Warranty Card |
Warranty
| Warranty Type | Comprehensive |
| Warranty | 5 years |
| Compressor Warranty | 10 years |
Blue Star IC318DCUHC 1.5 Ton 3 Star 2025 Inverter Split AC Price History
You can check the price history of Blue Star IC318DCUHC 1.5 Ton 3 Star 2025 Inverter Split AC below. The current price is $41,390. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related ACs
Related Searches
Compared With

Blue Star IC318DCUHC 1.5 Ton 3 Star 2025 Inverter Split AC vs Panasonic CS/CU-EZ18CKYXFM 1.5 Ton 3 Star 2026 Inverter Split AC
Xiaomi Redmi K90 Pro Max vs Realme GT 8 Pro
Google Pixel 10A (256GB) vs Motorola Moto G Power (2026)
Samsung Galaxy A53 5G vs Samsung Galaxy S26
Google Pixel 11 Pro XL vs Apple iPhone 18 Pro Max
Samsung Galaxy S25 FE vs Samsung Galaxy S24 FEDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













