



Blue Star IC318DNUHC 1.5 Ton 3 Star 2023 Inverter Split AC
$451.71 • View Prices • By Blue Star
Blue Star IC318DNUHC 1.5 Ton 3 Star 2023 Inverter Split AC price in United States starts from $451.71.
- Share
$451.71
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Split AC
- 1.5 Ton Capacity
- Hidden LED Panel Display
- 4-Way Air Swing, Auto Restart
- Dehumidification, Inverter
- Turbo Mode, Sleep Mode
- Dust Filter, PM 2.5 Filter
- Self Diagnosis
Blue Star IC318DNUHC 1.5 Ton 3 Star 2023 Inverter Split AC Specs
- Split AC
- 1.5 Ton Capacity
- Hidden LED Panel Display
- 4-Way Air Swing, Auto Restart
- Dehumidification, Inverter
- Turbo Mode, Sleep Mode
- Dust Filter, PM 2.5 Filter
- Self Diagnosis
General
| Country of Origin | India |
| Brand | Blue Star |
| Model | IC318DNUHC |
| Type | Split |
| Panel Display | Hidden LED |
| Cooling Coverage Area | Upto 180 sq.ft |
| Launch Year | 2023 |
Design
| Dimensions | 96 (W) x 32 (H) x 21.5 (D) cm |
| Outdoor Dimensions | 83.9 (W) x 53.6 (H) x 32.7 (D) cm |
| Weight | 12 kg |
| Condensor Coil | Copper Condenser |
| Outdoor Condensor Coil | Copper Condenser |
Smart Features
| Additional Smart Features | AI Pro |
Modes
| Turbo Mode | Yes |
| Auto Mode | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Cool Mode | Yes |
| Fan Mode | Yes |
| Dehumidification | Yes |
| Dry Mode | Yes |
Air and Filters
| PM 2.5 Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Active Carbon Filter | Yes |
| Air Swing | 4-Way |
| Speed Setting | Yes |
Technical
| Capacity | 1.5 Ton |
| Cooling capacity | 5.08 kW |
| Refrigerant | R32 |
| Max Ambient Temperature | Upto 52°C |
| Operating Current | 6.9 A |
| Compressor | Variable Speed Compressor |
Power Features
| Star Rating | 3 |
| Star Rating Year | 2023 |
| SEER Rating | 3.93 (ISEER (India)) |
| Inverter Technology | Yes |
| Voltage Required | AC 230 V, 50Hz |
| Annual Power Consumption | 999.75 Units |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
| Other Safety Features | Stabilizer Free Operation |
Convenience Features
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Auto Clean | Yes |
| Remote Control | Yes |
Extra
| Night Glow Buttons | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Additional Features | Quite Performance |
| Sales Package | 1 Indoor Unit, 1 Outdoor Unit, Inter Connecting Copper Pipe,1 Remote,1 Manual |
Warranty
| Warranty Type | Manufacturer |
| Warranty | 1 year |
| Compressor Warranty | 10 years |
| PCB Warranty | 5 years |
Blue Star IC318DNUHC 1.5 Ton 3 Star 2023 Inverter Split AC Price History
You can check the price history of Blue Star IC318DNUHC 1.5 Ton 3 Star 2023 Inverter Split AC below. The current price is $43,603. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related ACs
Related Searches
Compared With

Blue Star IC318DNUHC 1.5 Ton 3 Star 2023 Inverter Split AC vs Blue Star ID318DNUHC 1.5 Ton 3 Star 2025 Inverter Split AC
Samsung Galaxy S25 (256GB) vs Apple iPhone 14 Pro (256GB)
Samsung Galaxy S26 Plus vs Samsung Galaxy S26
Apple iPhone 17 Pro (512GB) vs Apple iPhone 17
Samsung Galaxy S25 FE vs Samsung Galaxy A32 5G
Apple iPhone 17 Pro Max (2TB) vs Xiaomi 17 ProDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













