





Croma CRLA018IND170297 1.5 Ton 3 Star 2026 Inverter Split AC
$339.5 • View Prices • By Croma
Croma CRLA018IND170297 1.5 Ton 3 Star 2026 Inverter Split AC price in United States starts from $339.5.
- Share
$339.5
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Split AC
- 1.5 Ton Capacity
- 4-Way Air Swing, Auto Restart
- Dehumidification, Inverter
- Turbo Mode, Sleep Mode
- Dust Filter, PM 2.5 Filter
- Self Diagnosis
- Night Glow Buttons
Croma CRLA018IND170297 1.5 Ton 3 Star 2026 Inverter Split AC Specs
- Split AC
- 1.5 Ton Capacity
- 4-Way Air Swing, Auto Restart
- Dehumidification, Inverter
- Turbo Mode, Sleep Mode
- Dust Filter, PM 2.5 Filter
- Self Diagnosis
- Night Glow Buttons
General
| Brand | Croma |
| Model | CRLA018IND170297 |
| Type | Split |
| Cooling Coverage Area | Upto 180 sq.ft |
| Launch Year | 2026 |
Design
| Dimensions | 90 (W) x 29.5 (H) x 23 (D) cm |
| Outdoor Dimensions | 78 (W) x 55.7 (H) x 24.1 (D) cm |
| Weight | 10.5 kg (Indoor Unit) 24.5 kg (Outdoor Unit) |
| Condensor Coil | Copper Condenser |
| Coating And Protection | Nano Shield Coating |
| Other Features | Nano Shield Coating at Evaporator & Condenser Tubes, Blue Evaporator & Condenser Fins, 1.6 Meters Cord Length |
Modes
| Turbo Mode | Yes |
| Auto Mode | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Cool Mode | Yes |
| Fan Mode | Yes |
| Dehumidification | Yes |
| Dry Mode | Yes |
Air and Filters
| PM 2.5 Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Air Swing | 4-Way |
| Air Circulation | 529 CFM (900 m3/h) |
| Speed Setting | Yes |
Technical
| Capacity | 1.5 Ton |
| Cooling capacity | 5.2 kW |
| Refrigerant | Eco Friendly Refrigerant |
| Noise | 47/42/40/39 dB |
| Outdoor Unit Noise | 60 dB |
| Max Ambient Temperature | Upto 54°C |
| Operating Current | 7.05 A |
| Compressor | Variable Speed Compressor |
Power Features
| Star Rating | 3 |
| Star Rating Year | 2026 |
| SEER Rating | 4.41 (ISEER (India)) |
| Inverter Technology | Yes |
| Convertible Modes | 7 in 1 Smart Convertible Cooling modes |
| Voltage Required | AC 230V, 50Hz |
| Annual Power Consumption | 913.49 Units |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
| Other Safety Features | Stabilizer Free Operation |
Convenience Features
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Auto Clean | Yes |
| Remote Control | Yes |
Extra
| Night Glow Buttons | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Additional Features | Humidity Control, 5 Sensors, On-Off Indicator, Energy Saving Functions |
| Sales Package | 1 x Air Conditioner U, 1 x Connecting Wire, 1 x Remote Control, 2 x Remote Control Batteries, 1 x Installation Kit, 1 x Wall-Mount Kit, 1 x User Manual, 1 x Warranty Card |
Warranty
| Warranty Type | Manufacturer |
| Warranty | 1 year |
| Compressor Warranty | 10 years |
| PCB Warranty | 5 years |
Croma CRLA018IND170297 1.5 Ton 3 Star 2026 Inverter Split AC Price History
You can check the price history of Croma CRLA018IND170297 1.5 Ton 3 Star 2026 Inverter Split AC below. The current price is $32,490. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related ACs
Related Searches
Compared With

Croma CRLA018IND170297 1.5 Ton 3 Star 2026 Inverter Split AC vs Croma CRLA018IND170292 1.5 Ton 3 Star 2026 Inverter Split AC
Croma CRLA018IND170297 1.5 Ton 3 Star 2026 Inverter Split AC vs Croma CRLA018IND342403 1.5 Ton 3 Star 2026 Inverter Split AC
Croma CRLA018IND170297 1.5 Ton 3 Star 2026 Inverter Split AC vs Croma CRLA018IND342404 1.5 Ton 3 Star 2026 Inverter Split AC
Apple iPhone 17 Pro Max vs Red Magic 11 Pro
RedMagic 11 Pro Plus vs Apple iPhone 18 Pro Max
Xiaomi Redmi 15 5G vs Xiaomi Redmi 15 4GDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















