


Hitachi RAS.B222PCAIBA 1.8 Ton 2 Star 2023 Split AC
$343.75 • View Prices • By Hitachi
Hitachi RAS.B222PCAIBA 1.8 Ton 2 Star 2023 Split AC price in United States starts from $343.75.
- Share
$343.75
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Split AC
- 1.8 Ton Capacity
- Air Swing, Auto Restart
- Dehumidification
- Sleep Mode
- Dust Filter
- Night Glow Buttons
- Auto Clean
Hitachi RAS.B222PCAIBA 1.8 Ton 2 Star 2023 Split AC Specs
- Split AC
- 1.8 Ton Capacity
- Air Swing, Auto Restart
- Dehumidification
- Sleep Mode
- Dust Filter
- Night Glow Buttons
- Auto Clean
General
| Brand | Hitachi |
| Model | Senpai 3200FL (RAS.B222PCAIBA) |
| Type | Split |
Design
| Dimensions | 105 (W) x 29.4 (H) x 25 (D) cm |
| Outdoor Dimensions | 80 (W) x 64 (H) x 29.8 (D) cm |
| Weight | 11 kg |
| Condensor Coil | Copper Condenser |
Modes
| Sleep Mode | Yes |
| Cool Mode | Yes |
| Dehumidification | Yes |
| Dry Mode | Yes |
| Other Modes | Auto Mode, Fan Mode, My Mode |
Air and Filters
| Dust Filter | Yes |
| Anti Bacteria Features | Yes |
| Air Swing | Yes |
| Speed Setting | Yes |
Technical
| Capacity | 1.8 Ton |
| Cooling capacity | 6.35 kW |
| Refrigerant | R-32 |
| Compressor | Tropical Rotary |
Power Features
| Star Rating | 2 |
| Voltage Required | AC 230 V, 50 Hz |
| Annual Power Consumption | 1310.56 Units |
Convenience Features
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Auto Clean | Yes |
| Remote Control | Yes |
| Other Convenience Features | Auto Xpandable Plus Ambience Cooling, Humidity Removal |
Extra
| Night Glow Buttons | Yes |
| Sales Package | 1 Indoor Unit, 1 Outdoor Unit, Installation Kit, Manual, Remote |
Warranty
| Warranty Type | Technician Visit |
| Warranty | 1 year Warranty on Product, 5 Years Warranty on Controller (PCB) and 10 Years Warranty on Compressor |
Hitachi RAS.B222PCAIBA 1.8 Ton 2 Star 2023 Split AC Price History
You can check the price history of Hitachi RAS.B222PCAIBA 1.8 Ton 2 Star 2023 Split AC below. The current price is $32,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related ACs
Related Searches
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

























