






IFB CI223GD32RGM3 2 Ton 3 Star 2026 Inverter Split AC
$504.19 • View Prices • By IFB
IFB CI223GD32RGM3 2 Ton 3 Star 2026 Inverter Split AC price in United States starts from $504.19.
- Share
$504.19
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Split AC
- 2 Ton Capacity
- Digital LED Panel Display
- 4-Way Air Swing, Auto Restart
- Wi-Fi Connectivity, APP Control
- Dehumidification, Inverter
- Sleep Mode
- Dust Filter
IFB CI223GD32RGM3 2 Ton 3 Star 2026 Inverter Split AC Specs
- Split AC
- 2 Ton Capacity
- Digital LED Panel Display
- 4-Way Air Swing, Auto Restart
- Wi-Fi Connectivity, APP Control
- Dehumidification, Inverter
- Sleep Mode
- Dust Filter
General
| Brand | IFB |
| Model | CI223GD32RGM3 |
| Type | Split |
| Panel Display | Digital LED |
| Cooling Coverage Area | Upto 200 sq.ft |
| Launch Year | 2026 |
Design
| Dimensions | 101 (W) x 31.5 (H) x 22 (D) cm |
| Outdoor Dimensions | 78 (W) x 60.3 (H) x 29.2 (D) cm |
| Weight | 12 kg (Indoor Unit) 26.5 kg (Outdoor Unit) |
| Condensor Coil | 100% Copper Piping with Inner Grooved Tubes Condenser |
| Coating And Protection | Anti-Corrosion Coati |
| Other Features | Nano-Tek Coating on Evaporator Tubes, Dual Goldfin Heat Exchangers, Air Cooled PCB, Fireproof ECB |
Smart Features
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| APP Control | Yes |
| AI Enabled Cooling | Yes |
| Additional Smart Features | Requires Wi-Fi module (Wi-Fi compatible), Powered by Ai |
Modes
| Auto Mode | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Cool Mode | Yes |
| Fan Mode | Yes |
| Dehumidification | Yes |
| Dry Mode | Yes |
| Other Modes | Eco mode, Hybrid mode |
Air and Filters
| Dust Filter | Yes |
| Active Carbon Filter | Yes |
| Air Swing | 4-Way |
| Air Circulation | 618 CFM |
| Speed Setting | Yes |
Technical
| Capacity | 2 Ton |
| Cooling capacity | 6.2 kW |
| Refrigerant | R-32 |
| Max Ambient Temperature | Upto 55°C |
| Compressor | Variable Speed Compressor |
Power Features
| Star Rating | 3 |
| Star Rating Year | 2026 |
| SEER Rating | 4.35 (ISEER (India)) |
| Inverter Technology | Yes |
| Convertible Modes | 8 in 1 Flexi mode (50%, 70%, 75%, 80%, 85%, 100%, 115%, Ai mode) |
| Voltage Required | AC 230 V, 50 Hz |
| Annual Power Consumption | 1104.43 Units |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
| Other Safety Features | Stabilizer Free Operation |
Convenience Features
| Auto Restart | Yes |
| Memory Feature | Yes |
| Timer | Yes |
| Auto Clean | Yes |
| Remote Control | Yes |
| Other Remote Features | Power On/Off, Clock, Flexi |
Extra
| Night Glow Buttons | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Additional Features | Long Air Throw, Auto Switches to Inverter mode, Energy Saving, Remote Battery Indicator |
| Sales Package | 1 Indoor Unit, 1 Outdoor Unit, 3m Copper Pipe, 1 Remote, Brand warranty |
Warranty
| Warranty Type | Comprehensive |
| Warranty | 1 year |
| Compressor Warranty | 10 years |
| PCB Warranty | 5 years |
IFB CI223GD32RGM3 2 Ton 3 Star 2026 Inverter Split AC Price History
You can check the price history of IFB CI223GD32RGM3 2 Ton 3 Star 2026 Inverter Split AC below. The current price is $48,489. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related ACs
Related Searches
Compared With

IFB CI223GD32RGM3 2 Ton 3 Star 2026 Inverter Split AC vs Blue Star IA322DXU 2 Ton 3 Star 2026 Inverter Split AC
Apple iPhone 17 Pro Max (2TB) vs Samsung Galaxy S25 Ultra
Google Pixel 9A vs Samsung Galaxy A16 5G
Apple iPhone 17 vs Oppo Reno 15 Pro Mini
Samsung Galaxy S25 Ultra vs Apple iPhone 17 Pro Max
Xiaomi 17 Pro Max vs Apple iPhone 18 Pro MaxDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.


















