




LG LW6024R 6000 BTU 115V Window AC
$214.99 • View Prices • By LG
LG LW6024R 6000 BTU 115V Window AC is a 0.5 Ton Window AC. Notable features include Dehumidification, Auto Restart and Dust Filter.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
LG LW6024R 6000 BTU 115V Window AC price in United States is $214.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Window AC
- 0.5 Ton Capacity
- Digital LED Panel Display
- 2-Way Air Swing, Auto Restart
- Dehumidification
- Dust Filter
- Remote Control, Timer
LG LW6024R 6000 BTU 115V Window AC Specs
- Window AC
- 0.5 Ton Capacity
- Digital LED Panel Display
- 2-Way Air Swing, Auto Restart
- Dehumidification
- Dust Filter
- Remote Control, Timer
General
| Brand | LG |
| Model | LW6024R |
| Type | Window |
| Panel Display | Digital LED |
Design
| Dimensions | 43.97 (W) x 28.27 (H) x 32.59 (D) cm |
| Weight | 16.78 kg |
Modes
| Cool Mode | Yes |
| Dehumidification | Yes |
| Dry Mode | Yes |
| Other Modes | Fan Mode |
Air and Filters
| Dust Filter | Yes |
| Filter Features | Removable & Washable Air Filter |
| Air Swing | 2-Way |
| Air Circulation | 2 Way Air Deflection |
| Speed Setting | Yes |
| Air Flow Features | 148 Dry Air Flow (CFM) |
Technical
| Capacity | 0.5 Ton |
| Refrigerant | R32 |
| Noise | 52 dB |
| Operating Current | 4.8 A |
| Compressor | Rotary Compressor |
Power Features
| Voltage Required | 115V/60Hz |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
Convenience Features
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Remote Control | Yes |
| Other Remote Features | On/Off, Fan Speed, Mode |
| Other Convenience Features | 250 Sq. Ft. Area Covered, Top Air Discharge, Top Down Chassis, 2 Fan Speed, Turbo Indoor Fan |
Extra
| Additional Features | Energy Saver Function, Filter Alarm Function, Thermistor Thermostat Control |
| Sales Package | 1 AC unit, Remote Control, Installation Kit, Manual Instructions, Warranty Documents |
LG LW6024R 6000 BTU 115V Window AC Prices
1% (price dropped by $2 in one month)
LG LW6024R 6000 BTU 115V Window AC Price History
You can check the price history of LG LW6024R 6000 BTU 115V Window AC below. The current price is $214.99. Over the past month, there has been a decrease of $2 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related ACs
Related Searches
Compared With

Samsung Galaxy Book 4 NP750XGK-KS2US Laptop (Intel Core 7 150U/ 16GB/ 512GB/ Win11) vs Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS)
Apple iPhone 17 Pro Max vs Samsung Galaxy S26 Ultra
Samsung Galaxy A26 5G (256GB) vs Samsung Galaxy A17 4G (8GB + 256GB)
Apple iPhone 17 Pro Max vs Apple iPhone 18 Pro Max
Apple iPhone 17 Pro Max (2TB) vs Samsung Galaxy S24 Ultra (512GB)
Xiaomi Poco F8 Ultra vs Xiaomi 15 5GDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















