


Panasonic CS/CU-KZ18AKYF 1.5 Ton 3 Star Split AC
$492.01 • View Prices • By Panasonic
Panasonic CS/CU-KZ18AKYF 1.5 Ton 3 Star Split AC price in United States starts from $492.01.
- Share
$492.01
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Split AC
- 1.5 Ton Capacity
- Hidden Panel Display
- Air Swing, Auto Restart
- Dehumidification, Inverter
- Hot And Cold, Turbo Mode, Sleep Mode
- Dust Filter
- 3 Star Rating
Panasonic CS/CU-KZ18AKYF 1.5 Ton 3 Star Split AC Specs
- Split AC
- 1.5 Ton Capacity
- Hidden Panel Display
- Air Swing, Auto Restart
- Dehumidification, Inverter
- Hot And Cold, Turbo Mode, Sleep Mode
- Dust Filter
- 3 Star Rating
General
| Country of Origin | India |
| Brand | Panasonic |
| Model | CS/CU-KZ18AKYF |
| Type | Split |
| Panel Display | Hidden |
Design
| Dimensions | 107 (W) x 29 (H) x 23.5 (D) cm |
| Outdoor Dimensions | 78 (W) x 54.2 (H) x 28.8 (D) cm |
| Weight | 14 kg |
| Condensor Coil | Copper Condenser |
| Outdoor Condensor Coil | Copper Condenser |
Modes
| Turbo Mode | Yes |
| Hot & Cold | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Cool Mode | Yes |
| Dehumidification | Yes |
| Dry Mode | Yes |
| Other Modes | Fan Mode, Auto Mode |
Air and Filters
| Dust Filter | Yes |
| Other Filters | Ag Clean Plus Filter, PM 0.1 Filter |
| Air Swing | Yes |
| Air Circulation | 636 CFM |
| Speed Setting | Yes |
| Air Flow Features | 2 Ways Direction |
Technical
| Capacity | 1.5 Ton |
| Cooling capacity | 5.15 kW |
| Refrigerant | R32 |
| Noise | 47 dB |
| Operating Current | 7.3 A |
| Compressor | Twin Rotary |
Power Features
| Star Rating | 3 |
| Inverter Technology | Yes |
| Voltage Required | AC 230 V |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
Convenience Features
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Remote Control | Yes |
| Other Convenience Features | Wi-Fi Supported, Custom Sleep Profile, One Touch Service, Voice Guidance, 7 in 1 Convertible, AI Mode, MirAIe |
Extra
| Additional Features | Leakage Detector, Crystal Clean, Powerful Mode, SuperDyma, Shield Blu Plus, Humidity Control, Stabilizer Free Operation |
| Sales Package | 1 x Indoor Unit, 1 x Outdoor Unit, 1 x Remote Controller, 1 x Installation Kit |
Warranty
| Warranty Type | Manufacturer |
| Warranty | 1 year Warranty on Product, 10 Years Warranty on Compressor, 5 Years Warranty on Super Dyma ODU Casing |
Panasonic CS/CU-KZ18AKYF 1.5 Ton 3 Star Split AC Price History
You can check the price history of Panasonic CS/CU-KZ18AKYF 1.5 Ton 3 Star Split AC below. The current price is $47,090. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related ACs
Related Searches
Compared With

Xiaomi Redmi Note 14 Pro Plus 5G vs Xiaomi Redmi Note 15 Pro Plus
RedMagic 11 Pro Plus vs Samsung Galaxy S25 Ultra
Samsung Galaxy Z Fold 7 (12GB RAM + 512GB) vs Samsung Galaxy Z Flip 7 (512GB)
Apple iPhone 15 vs Apple iPhone 18 Pro Max
Samsung Galaxy Z Flip 7 (512GB) vs Samsung Galaxy S26 Plus (12GB RAM + 512GB)
iQOO Neo 11 vs iQOO 15Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












