









BMW F 900 XR Pro
$13,036.19 • 1 Variants • By BMW
This is a variant of BMW F 900 XR.Visit Main F 900 XR Page.
BMW F 900 XR Pro price in United States starts from $13,036.19.
- Share
$13,036.19
Ex-Showroom PriceFeatures
- 2 Seater Super Bike
- Petrol, 895 cc Engine
- Digital Instrument Cluster
- Connected Tech
- Bluetooth
- Alloy Wheels
- Projector Headlamps
- Anti Lock Braking System (ABS)
BMW F 900 XR Pro Specs
Group: $1,125,000 to $1,375,000
- 2 Seater Super Bike
- Petrol, 895 cc Engine
- Digital Instrument Cluster
- Connected Tech
- Bluetooth
- Alloy Wheels
- Projector Headlamps
- Anti Lock Braking System (ABS)
General
| Model | F 900 XR |
| Type | Super |
| Colors | Racing Blue Metallic, Sport Style: Racing Red |
| Automotive Battery Details | 12 V / 12 Ah, Maintenance-free |
| Warranty Details | 3 years |
Engine and Transmission Details
| Engine Type | Water-cooled 4-stroke In-line Two-cylinder Engine, Four Valves Per Cylinder, Two Overhead Camshafts, Dry Sump Lubrication |
| Engine Displacement | 895 cc |
| Cylinders | 2 |
| Valves/Cylinder | 4 |
| Maximum Power | 103.26 bhp @ 8500rpm |
| Maximum Torque | 92 Nm @ 6500rpm |
| Transmission Type | Manual, Constant Mesh |
| Fuel Supply System | Electronic Injection |
| Start Type | Self |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Bore | 86 mm |
| Stroke | 77 mm |
| Compression Ratio | 13.1 :1 |
| Gear Box | 6 Speed Manual Gear Box |
| Drive Type | Chain Drive, Endless O-ring Chain with Shock Damping In Rear Wheel Hub |
| Clutch Type | Multiple-disc Wet Clutch (Anti Hopping), Mechanically Operated |
| Alternator | Permanent Magnetic Alternator 416W (Nominal Power) |
Performance Details
| Top Speed | 200 km/h |
| Fuel Tank Capacity | 15.5 L |
| Reserve Fuel Capacity | 3.5 L |
| Fuel Type | Petrol |
| Emission Norm Compliance | Bharat Stage VI Phase 2 (BS VI 2.0) |
Suspension and Braking Details
| Front Suspension | Upside-down Telescopic Fork, Ø 43mm |
| Rear Suspension | Cast Aluminium Dual Swing Arm, Central Spring Strut, Spring Pre-load Hydraulically Adjustable, Rebound Damping Adjustable |
| Brake Type | Double Disc (Front), Disc (Rear) |
| Brake Size | 320 mm (Front), 265 mm (Rear) |
| Caliper Front | 4-piston Radial Brake Calipers |
| Caliper Rear | Single-piston Floating Caliper |
| Frame Details | Bridge-type Frame, Steel Shell Construction |
| Suspension And Braking Features | Rear Pre-load Adjustable, Rear Rebound Adjustable, Steering Stabiliser |
Body Design Details
| Kerb Weight | 219 kg |
| Length | 2160 mm |
| Width | 860 mm |
| Height | 1320-1420 mm |
| Load Carrying Capacity | 438 kg |
| Wheel Base | 1521 mm |
| Seating Capacity | 2 Seater |
| Seat Height | 825 mm |
| Seat Details | One-piece Seat Bench |
| Wheel Design | Alloy Wheel |
| Tyre Type | Tubeless |
| Tyre Size Front | 120/70 ZR 17 |
| Tyre Size Rear | 180/55 ZR 17 |
| Wheel Size Front | 3.50" x 17" |
| Wheel Size Rear | 5.50" x 17” |
Comfort and Convenience Details
| Ride Modes | Rain, Road |
| Power Outlet 12V | Yes |
| Side Stand | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Passenger Grab Handle | Yes |
| Extra Features | Adjustable Hand Brake and Clutch Levers, Windshield Adjustment |
Safety Features
| Anti Lock Braking System (ABS) | Yes, BMW Motorrad ABS |
| Emergency Stop Signal | Yes |
| Side Stand Indicator | Yes |
| Side Stand Cut Off Switch | Yes |
| Kill Switch | Yes |
| Stability Control | Yes, ASC (Automatic Stability Control) |
Lights and Indicators
| Headlamps | LED Headlamps |
| Projector Headlamps | Yes |
| Daytime Running Lights (DRLs) | Yes, LED DRLs |
| Tail Lights | LED |
| Brake Lights | LED |
| Gear Position Indicator | Yes |
| Tachometer | Digital |
| Speedometer | Digital |
| Fuel Meter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Yes |
| Turn Indicator Type | LED |
| Pass Light | Yes |
| Clock | Yes |
| Distance To Empty Indicator | Yes |
Instrument Cluster Details
| Instrument Cluster | Digital |
| Display Type | Coloured TFT Screen |
Connected Technology
| Connected Tech | Yes, BMW Motorrad Connectivity |
| App To Bike Connectivity | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Low Battery Alert | Yes |
| Remote Vehicle Status | Yes |
| Call Alert | Yes |
| SMS Alert | Yes |
BMW F 900 XR Variants
1 VariantsVariantSpecs ScorePriceCompare
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Bikes
Related Searches
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.



























