








Ducati Scrambler 2G Full Throttle
$13,227.92 • 4 Variants • By Ducati
This is a variant of Ducati Scrambler 2G.Visit Main Scrambler 2G Page.
Ducati Scrambler 2G Full Throttle price in United States starts from $13,227.92.
- Share
$13,227.92
Ex-Showroom PriceFeatures
- 2 Seater Scrambler Bike
- Petrol, 803 cc Engine
- 4.5 inch Digital Instrument Cluster
- Traction Control
- Alloy Wheels
- USB Charging Port
- Anti Lock Braking System (ABS)
- LED Headlamps, Tail Lights, Brake Lights
Ducati Scrambler 2G Full Throttle Specs
Group: $1,125,000 to $1,375,000
- 2 Seater Scrambler Bike
- Petrol, 803 cc Engine
- 4.5 inch Digital Instrument Cluster
- Traction Control
- Alloy Wheels
- USB Charging Port
- Anti Lock Braking System (ABS)
- LED Headlamps, Tail Lights, Brake Lights
General
| Model | Scrambler 2G Full Throttle |
| Type | Scrambler |
| Colors | Rosso GP |
| Warranty Details | 2 years, Unlimited Kms |
Engine and Transmission Details
| Engine Type | L-twin, Desmodromic Distribution, 2 Valves per Cylinder, Air Cooled |
| Engine Displacement | 803 cc |
| Maximum Power | 72 bhp @ 8250rpm |
| Maximum Torque | 65.2 Nm @ 7000rpm |
| Transmission Type | Manual, Ducati Quick Shift up/down |
| Fuel Supply System | Electronic Fuel Injection, 50mm Throttle Body with Ride-by-wire System |
| Start Type | Self |
| Cooling System | Air Cooled |
| Bore | 88 mm |
| Stroke | 66 mm |
| Compression Ratio | 11:1 |
| Gear Box | 6 Speed Manual Gear Box |
| Drive Type | Chain Drive |
| Clutch Type | Hydraulically Controlled Slipper and Self-servo Wet Multiplate Clutch |
| Exhaust System | Termignoni Stainless Steel Muffler with Catalytic Converter and 2 Lambda Probes, Aluminium Tail Pipes |
Performance Details
| Fuel Tank Capacity | 13.5 L |
| Fuel Type | Petrol |
| Emission Norm Compliance | Bharat Stage VI Phase 2 (BS VI 2.0) |
Suspension and Braking Details
| Front Suspension | Upside Down Kayaba 41mm Fork |
| Rear Suspension | Kayaba Rear Shock, Pre-load Adjustable |
| Shock Absorbers Type | Kayaba Rear Shock, Pre-load Adjustable |
| Brake Type | Disc (Front), Disc (Rear) |
| Brake Size | 330 mm (Front), 245 mm (Rear) |
| Rake Angle | 24 ° |
| Trail | 108 mm |
| Caliper Front | 4-piston Calliper |
| Caliper Rear | 1-piston Calliper |
| Frame Details | Tubular Steel Trellis Frame |
Body Design Details
| Kerb Weight | 185 kg |
| Wheel Base | 1449 mm |
| Seating Capacity | 2 Seater |
| Seat Height | 795 mm |
| Wheel Design | Alloy Wheel |
| Tyre Type | Tubeless |
| Tyre Size Front | 110/80 R18 |
| Tyre Size Rear | 180/55 R17 |
| Wheel Size Front | 3.00″ x 18″ |
| Wheel Size Rear | 5.50″ x 17″ |
| Handlebar Type | Variable Section Flat Handlebar |
| Wheel Travel | 150 mm (Front), 150 mm (Rear) |
Comfort and Convenience Details
| Ride Modes | Sports, Road |
| USB Charging Port | Yes |
| Service Reminder Indicator | Yes |
| Side Stand | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Extra Features | USB Socket Under the Seat, Ducati Performance LED Turn Indicators, Sporty Front Mudguard, Side Number Plates, Sporty Tail, Dedicated Seat, Dedicated Livery |
Safety Features
| Anti Lock Braking System (ABS) | Yes, Dual Channel |
| Traction Control | Yes |
| Side Stand Indicator | Yes |
| Kill Switch | Yes |
Lights and Indicators
| Headlamps | LED Headlamps |
| Daytime Running Lights (DRLs) | Yes, LED DRLs |
| Tail Lights | LED |
| Brake Lights | LED |
| Gear Position Indicator | Yes |
| Tachometer | Digital |
| Speedometer | Digital |
| Fuel Meter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Yes |
| Turn Indicator Type | LED, Ducati Performance LED Turn Indicators |
| Pass Light | Yes |
| Clock | Yes |
| Distance To Empty Indicator | Yes |
Instrument Cluster Details
| Instrument Cluster | 4.5 inches, Digital |
| Display Type | TFT Colour Display |
Connected Technology
| Connected Tech | No |
| Low Battery Alert | Yes |
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Bikes
Related Searches
Compared With

Samsung Galaxy A57 vs Samsung Galaxy S26 FE

Samsung Galaxy A57 vs Samsung Galaxy S23 Ultra
Xiaomi Redmi Note 15 Pro Plus vs Samsung Galaxy S25 Ultra
RedMagic 11 Pro Plus vs Samsung Galaxy S26 Ultra
Hisense Class U6 Series 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (75U6HF) vs TCL QM6K 75 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (75QM6K)Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.


















