










Royal Enfield Guerrilla 450 Apex
$2,603.89 • 4 Variants • By Royal Enfield
This is a variant of Royal Enfield Guerrilla 450.Visit Main Guerrilla 450 Page.
Royal Enfield Guerrilla 450 Apex price in United States starts from $2,603.89.
- Share
$2,603.89
Ex-Showroom PriceFeatures
- 2 Seater Scrambler Bike
- Petrol, 452 cc Engine
- Bluetooth
- Alloy Wheels
- USB Charging Port
- Anti Lock Braking System (ABS)
- LED Headlamps, Tail Lights, Brake Lights
- Disc Brakes
Royal Enfield Guerrilla 450 Apex Specs
Group: $225,000 to $275,000
- 2 Seater Scrambler Bike
- Petrol, 452 cc Engine
- Bluetooth
- Alloy Wheels
- USB Charging Port
- Anti Lock Braking System (ABS)
- LED Headlamps, Tail Lights, Brake Lights
- Disc Brakes
General
| Model | Guerrilla 450 Apex |
| Type | Scrambler |
| Colors | Red, Black, Green |
| Automotive Battery Details | 12 V, 8 AH |
| Warranty Details | 3 years, Upto 30000 Kms |
Engine and Transmission Details
| Engine Type | Liquid Cooled, Single Cylinder, DOHC, 4 Valves |
| Engine Displacement | 452 cc |
| Cylinders | 1 |
| Valves/Cylinder | 4 |
| Valve Configuration | DOHC |
| Maximum Power | 39.47 bhp @ 8000rpm |
| Maximum Torque | 40 Nm @ 5500rpm |
| Transmission Type | Manual |
| Fuel Supply System | Electronic Fuel Injection, 42mm Throttle Body, Ride by Wire System |
| Start Type | Self |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Bore | 84 mm |
| Stroke | 81.5 mm |
| Compression Ratio | 11.5:1 |
| Gear Box | 6 Speed Manual Gear Box |
| Gear Shifting Pattern | 1 Down 5 Up |
| Drive Type | Chain Drive |
| Clutch Type | Wet Multiplate, Slip & Assist |
Performance Details
| Fuel Tank Capacity | 11 L |
| Fuel Type | Petrol |
| Emission Norm Compliance | Bharat Stage VI Phase 2 (BS VI 2.0) |
Suspension and Braking Details
| Front Suspension | Telescopic Forks, 43mm |
| Rear Suspension | Linkage Type Mono-shock |
| Brake Type | Disc (Front), Disc (Rear) |
| Brake Size | 310 mm (Front), 270 mm (Rear) |
| Caliper Front | Double Piston Caliper |
| Caliper Rear | Single Piston Caliper |
| Frame Details | Steel, Tubular Frame Using Engine as Stressed Member |
Body Design Details
| Kerb Weight | 185 kg |
| Length | 2090 mm |
| Width | 833 mm |
| Height | 1125 mm, w/o Mirrors |
| Load Carrying Capacity | 191 kg |
| Ground Clearance | 169 mm |
| Wheel Base | 1440 mm |
| Seating Capacity | 2 Seater |
| Seat Height | 780 mm |
| Wheel Design | Alloy Wheel |
| Tyre Type | Tubeless |
| Tyre Size Front | 120/70 R17 |
| Tyre Size Rear | 160/60 R17 |
| Wheel Travel | 140 mm (Front), 150 mm (Rear) |
Comfort and Convenience Details
| USB Charging Port | Yes |
| Service Reminder Indicator | Yes |
| Side Stand | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Passenger Grab Handle | Yes |
Safety Features
| Anti Lock Braking System (ABS) | Yes, Dual Channel |
| Side Stand Indicator | Yes |
| Stand Alarm | Yes |
| Kill Switch | Yes |
Lights and Indicators
| Headlamps | LED Headlamps |
| Tail Lights | LED |
| Brake Lights | LED |
| Gear Position Indicator | Yes |
| Tachometer | Digital |
| Speedometer | Analog |
| Fuel Meter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Yes |
| Turn Indicator Type | LED |
| Pass Light | Yes |
| Clock | Yes |
| Distance To Empty Indicator | Yes |
| Additional Features | Service Due Indicator, Saree Guard, Hazard Warning Indicator, Gear Indicator, High Beam Indicator, Engine Temperature Indicator, Malfunction Indicator, Average Speed |
Instrument Cluster Details
| Instrument Cluster | 4 inches, Semi Digital |
| Display Type | Round TFT Display |
Connected Technology
| App To Bike Connectivity | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Low Battery Alert | Yes |
| Call Alert | Yes |
| SMS Alert | Yes |
| Other Connected Features | Vehicle Location Tracking |
Royal Enfield Guerrilla 450 Variants
4 VariantsVariantSpecs ScorePriceCompare
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Bikes
Related Searches
Compared With

Royal Enfield Guerrilla 450 vs Royal Enfield Hunter 350
Royal Enfield Guerrilla 450 vs Royal Enfield Meteor 350
Royal Enfield Guerrilla 450 vs Bajaj Pulsar NS400Z
Royal Enfield Guerrilla 450 vs Royal Enfield Continental GT 650
Royal Enfield Guerrilla 450 vs Hero Xtreme 250R
Royal Enfield Guerrilla 450 vs Honda CB300FDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.




















