




Digitek DAC 201 64MP Sports and Action Camera
$151.08 • View Prices • By Digitek
Digitek DAC 201 64MP Sports and Action Camera price in United States starts from $151.08.
- Share
$151.08
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Sports and Action Camera
- 64 MP Camera
- 8K Video Recording
- CMOS Sensor
- 1.3 in, Touch Screen Display
- Wi-Fi
- Built-in Microphone
- 1340 mAh
Digitek DAC 201 64MP Sports and Action Camera Specs
- Sports and Action Camera
- 64 MP Camera
- 8K Video Recording
- CMOS Sensor
- 1.3 in, Touch Screen Display
- Wi-Fi
- Built-in Microphone
- 1340 mAh
General
| Brand | Digitek |
| Model | DAC 201 |
| Type | Sports and Action Camera |
| Sales Package | Camera Body, 2x 1340mAh battery, Buckle Mount, Helmet Mount, Back Clip, Universal Screw Adapter User Manual, Type C charging Cable |
Design and Body
| Dimensions | 80 x 25 x 40 mm |
| Weight | 800 g |
Sensor
| Type | CMOS |
Lens
| Lens Type | Wide Angle |
Display & ViewFinder
| Touch | Yes |
| Display Size | 1.3 in |
Image
| Camera Resolution | 64 MP |
Video
| Video Recording | 8K @ 30 fps UHD 6K @ 30 fps 4K @ 30/60 fps UHD 2.7K @ 30/60 fps 1080p @ 120/30/60 fps FHD |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| USB Port | Yes |
| USB Port Type | USB-C |
| Built-in Microphone | Yes |
Features
| Accessory Shoe | Yes |
| Tripod Socket | Yes |
| Additional Features | Waterproof |
Memory
| Upgradable Memory | Yes |
Battery & Power
| Battery Capacity | 1340 mAh |
Warranty
| Warranty | 1 year, Yes |
Digitek DAC 201 64MP Sports and Action Camera Price History
You can check the price history of Digitek DAC 201 64MP Sports and Action Camera below. The current price is $14,499. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Cameras
Related Searches
Compared With

Digitek DAC 201 64MP Sports and Action Camera vs GoPro Hero12 Black 27MP Sports and Action Camera
Nikon Z6 III 24.5MP Mirrorless Camera (Body Only) vs Sony a7 IV 33MP Mirrorless Camera (Body Only)
Canon EOS R50 V Mirrorless Camera with 14-30mm Lens vs Fujifilm X-M5 26MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens
Sony a7R V Mirrorless Camera (Body Only) vs Sony a7R VI Mirrorless Camera (Body Only)
Canon EOS R50 V Mirrorless Camera with 14-30mm Lens vs Sony Alpha ZVE10 II Mirrorless Camera with 16-50mm Lens
Fujifilm X-T30 II 26.1MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens vs Sony a6700 Mirrorless Camera with 16-50mm LensDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














