



IZI One Pro 5.7K Action Camera
$142.11 • View Prices • By IZI
IZI One Pro 5.7K Action Camera price in United States starts from $142.11.
- Share
$142.11
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Sports and Action Camera
- 48 MP Camera
- Sony STARVIS Sensor
- 2 in, OLED, Touch Screen Display
- Wi-Fi, HDMI
- Built-in Microphone
- 1350 mAh
- USB
IZI One Pro 5.7K Action Camera Specs
- Sports and Action Camera
- 48 MP Camera
- Sony STARVIS Sensor
- 2 in, OLED, Touch Screen Display
- Wi-Fi, HDMI
- Built-in Microphone
- 1350 mAh
- USB
General
| Brand | IZI |
| Model | ONE PRO |
| Type | Sports and Action Camera |
| Series | ONE PRO Action Camera |
| Sales Package | IZI One Pro Camera, 2 Batteries, Charging Cable, Waterproof Case, Mount Kit |
Design and Body
| Dimensions | 60 x 30 x 40 mm |
| Weight | 125 g |
| Water Resistant | Yes |
| Other Body Features | 20 meters Waterproof |
Sensor
| Type | Sony STARVIS |
Lens
| Lens Type | 170° Ultra-Wide 7-Glass Lens |
| Digital Zoom | Yes |
Display & ViewFinder
| Display | OLED |
| Touch | Yes |
| Display Size | 2 in |
| Display Features | Dual Touchscreen – 2” Main OLED + 1.3” Front IPS |
Photography Features
| Continous Shots | Yes |
Exposure & Shutter
| ISO | 100-3200 |
| Shutter Type | Electronic/Rolling |
Image
| Camera Resolution | 48 MP |
| Image Stabilizer | Yes, 6-Axis Electronic Image Stabilization (EIS) with Real-Time Anti-Shake |
Video
| Video Recording | 5.7K @ 30p 4K @ 60p / 30p 1920x1080 @ 240p / 200p / 120p |
| Video Formats | MP4 |
| Slow Motion Support | Yes |
| Other Video Features | Slow-Mo, Time-Lapse, Loop Recording, Dashcam, 9:16 Reel Mode |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| USB Port | Yes |
| USB Port Type | USB-C |
| HDMI | Yes |
| Built-in Microphone | Dual Noise Cancelling Microphones |
| Microphone Port | Yes |
Battery & Power
| Battery Capacity | 1350 mAh |
| USB Charging | Yes |
Warranty
| Warranty | 1 year, Yes |
| Warranty Covered | Only Manufacturing Defects Covered in Warranty |
| Not Covered in Warranty | Physical Damages |
IZI One Pro 5.7K Action Camera Price History
You can check the price history of IZI One Pro 5.7K Action Camera below. The current price is $13,499. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Cameras
Related Searches
Compared With

IZI One Pro 5.7K Action Camera vs DJI Action 2 Sports and Action Camera
IZI One Pro 5.7K Action Camera vs IZI One Plus 5K 48MP Action Camera
IZI One Pro 5.7K Action Camera vs Digitek DAC 201 64MP Sports and Action Camera
IZI One Pro 5.7K Action Camera vs GoPro HERO10 23MP Sports & Action Camera
IZI One Pro 5.7K Action Camera vs DJI Osmo Action 6 Pro Sports and Action Camera
IZI One Pro 5.7K Action Camera vs DJI Osmo Action 4 Sports and Action CameraDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













