


IZI One Lite 5K Action Camera
$69.56 • View Prices • By IZI
IZI One Lite 5K Action Camera price in United States starts from $69.56.
- Share
$69.56
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Sports and Action Camera
- 50 MP Camera
- 4K Video Recording
- 1/3.06 inch CMOS Sensor
- 2 in, Touch Screen Display
- 1/4-1/8000 Max Shutter Speed
- Wi-Fi, HDMI
- Built-in Microphone
IZI One Lite 5K Action Camera Specs
- Sports and Action Camera
- 50 MP Camera
- 4K Video Recording
- 1/3.06 inch CMOS Sensor
- 2 in, Touch Screen Display
- 1/4-1/8000 Max Shutter Speed
- Wi-Fi, HDMI
- Built-in Microphone
General
| Brand | IZI |
| Model | One Lite |
| Type | Sports and Action Camera |
| Sales Package | Action Camera, User Manual, Type C wired microphone, Carry Case, 2X Battery |
Design and Body
| Dimensions | 42 x 25 x 60 mm |
| Weight | 169 g |
Sensor
| Type | CMOS |
| Size | 1/3.06 inch |
Lens
| Digital Zoom | 5x |
Display & ViewFinder
| Touch | Yes |
| Display Size | 2 in |
Photography Features
| Continous Shots | Yes |
Exposure & Shutter
| ISO | 100-3200 |
| Max Shutter Speed | 1/4-1/8000 |
Image
| Camera Resolution | 50 MP |
Video
| Video Recording | 4K @ 60 fps UHD undefined |
| Video Formats | MP4 |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| USB Port | Yes |
| USB Port Type | USB-C |
| HDMI | Yes |
| Built-in Microphone | Yes |
Memory
| Upgradable Memory | Yes, upto 256 GB |
Battery & Power
| Battery Type | Lithium Ion |
Warranty
| Warranty | 1 year, Yes |
| Warranty Covered | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damages |
IZI One Lite 5K Action Camera Price History
You can check the price history of IZI One Lite 5K Action Camera below. The current price is $6,599. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Cameras
Related Searches
Compared With

IZI One Lite 5K Action Camera vs Digitek GoCAM DAC-002 Sports and Action Camera
IZI One Lite 5K Action Camera vs Digitek GoCam Dac 101 Sports & Action Camera
IZI One Lite 5K Action Camera vs IZI One Plus 5K 48MP Action Camera
IZI One Lite 5K Action Camera vs GoPro Hero 13 27MP Sports and Action Camera
IZI One Lite 5K Action Camera vs FitSpark Eagle i15 Pro Max Action Camera
IZI One Lite 5K Action Camera vs GoPro Hero 12MP Compact Action CameraDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












